Nazilli'den gururlandıran başarı

Buca Belediyesi’nin bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Bilim ve Sanat Fuarı’nın şampiyonu Aydın Nazilli’den çıktı. Nazili Fen Lisesi, 12 farklı ülkeden 96 projenin yarıştığı fuardan dünya birincisi olarak kente döndü.

Mehmet Kamış
Mehmet Kamış Tüm Haberleri
Nazilli'den gururlandıran başarı
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli Fen Lisesi, Türkiye'nin önemli bilimsel ve uluslararası organizasyonlarından olan 2023 BUCA İMSEF'te "Rosetta'dan İnternet Çağına, Piksellerin Sonatı" isimli matematik projesi ile Matematik-Bilgisayar kategorisinde 12 ülkeden projenin finale kaldığı yarışmada dünya şampiyonu olmayı başardı.
Kriptoloji ve steganografi tekniklerinden faydalanılarak geliştirilen söz konusu algoritma ile bilgi güvenliğinin korunmasına katkı sağlanacak.

LONDRA’DA TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDECEKLER
Nazilli Fen Lisesi bu birincilikle, 70 ülkeden 500 katılımcının davet edildiği, Nobel ödüllü konuşmacıların katıldığı, Oxford ve Cambridge Üniversitelerinin ziyaret edileceği Londra'da yapılacak Uluslararası Gençlik Bilim Forumunda(LYSF) Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı.

EKİCİ’DEN TEBRİK
Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, elde edilen başarı üzerine; "Türkiye Yüzyılı hedeflerimizin Milli Teknoloji hamleleri doğrultusunda aldığımız başarı haberleri tüm eğitim camiamızı gururlandırmakta olup, Nazilli Fen Lisesi öğretmen ve öğrencilerini can-ı gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum." sözleri ile duygularını dile getirdi.

25 Kas 2023 - 19:57 - Gündem

Mahreç  Mehmet Kamış