Gıdada kriz olmayacak

Uluslararası Un Sanayicileri Birliği Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, "Dünyada ve Türkiye’de kısa vadeli bir gıda krizi söz konusu değil ama orta ve uzun vadede çok hassas dengelerin üzerindeyiz" dedi.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Gıdada kriz olmayacak
Haber albümü için resme tıklayın

Günümüzde, küresel ölçekte giderek artan bir tehdit olan gıda krizi, insanlığın karşı karşıya olduğu önemli bir sorun haline geldi.
Nüfusun hızla artması, iklim şartları, tarım arazilerinin verimsizleşmesi ve su sıkıntısı gibi faktörler, dünya çapındaki gıda üretiminin ciddi şekilde düşmesine neden oldu.


ŞİMDİLİK RAHATIZ
Uluslararası Un Sanayicileri Birliği Başkanı ve Söke Un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, Türkiye ve dünyadaki gıda krizi ile ilgili kısa vadede herhangi bir sorun bulunmadığını ancak orta ve uzun vadede sıkıntı yaşanabileceğini belirtti.
Aydın’ın Söke ilçesinde 1963 yılından bu yana üretim yapan Söke Un Fabrikası’nda gazetecilerin sorularını cevaplayan Ulusoy, "Özellikle bizim coğrafyamızda tüketim alışkanlıklarına baktığımızda ekmek, kültürümüzün ve soframızın baş tacı. Dolayısıyla buğday, un ve ekmek zincirinde yaşanan herhangi bir kesinti çok ağır sonuçlar ortaya çıkartabiliyor. Bu yüzden de hassasiyetimiz oldukça yüksek. Uzun vadede bir tehdit olduğu kesin ama kısa vadede bu adı koymak biraz haksızlık olur" dedi.


ÜRETİM AZ TÜKETİM ÇOK
Fabrikada habercilerin sorularını da yanıtlayan Eren Günhan Ulusoy, "Kendi alanımızdan örnek vermek gerekirse; 784 milyon tonluk üretim, 804 milyon tonluk tüketim söz konusu olacak. Ama biz bunu 260 milyon tonluk stokla karşılıyoruz. Yani 20 milyon tonunu stokumuzdan karşılamış olacağız ama hala geride kalan stokumuz var. Bu anlamda üretim ve tüketim dışında bir denge de dağılım. Yani ürünlerin bir noktadan öbür noktaya ulaşabilmesi. Bunun lojistik olarak sağlanabilmesi, dış ticaret olarak sağlanabilmesi, ikili ülke ilişkileri ve dış politika olarak sağlanabilmesi önemli. Dolayısıyla gıda krizinin bir parçası da dağılım problemi. Toparlayacak olursak; dünyada ve Türkiye’de kısa vadeli bir gıda krizi söz konusu değil ama orta ve uzun vadede çok hassas dengelerin üzerindeyiz" diye konuştu.

27 Kas 2023 - 15:17 - Ekonomi

Mahreç  İhlas Haber Ajansı