Asya’ya açıldık

Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Güneydoğu Asya’dan 10 ülkeyle ihracat bağlantısı yaptıklarını açıkladı. Ülken, “Aydın’ın dış ticaretini arttırmaya devam” dedi.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Asya’ya açıldık
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın Ticaret Odası kasım ayı olağan meclis toplantısı, AYTO Meclis Başkanı Coşkun Cerit başkanlığında, Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Toplantıda konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan Ülken, kasım ayı içerisinde Aydın Ticaret Odası’nın ulusal ve uluslararası düzeyde yaptığı çalışmaları anlattı.
Hakan Ülken, Güneydoğu Asya Birliği Üye Ülkeleri (ASEAN) ile Türkiye Arasında İş Diyaloğu Platformu Kurulması Projesi kapsamında, Endonezya, Malezya, Singapur, Tayland, Vietnam, Filipinler, Myanmar, Brunei, Kamboçya ve Laos olmak üzere 10 ülkeden ilgili kurum ve özel sektör temsilcileri tarafından AYTO’ya gerçekleştirilen heyet ziyaretlerini aktardı.
Başkan Ülken, Aydın’ın yerel ürünlerini uluslararası pazara taşımaya devam edeceklerini söyledi.


İHRACAT İŞ BİRLİĞİ
Ülken'in açıklamasına göre, yeni iş birlikleri kurmak amacıyla AYTO üyeleri ile gıda, tarım, otomotiv, enerji, yapı malzemeleri ve ticaret gibi sektörlerde faaliyet gösteren farklı ülkelerden 16 önemli şirketin üst düzey temsilcilerinin katıldığı, B2B iş görüşmesi gerçekleştirildi. 33 görüşmenin yarısından fazlasının olumlu geçtiği, ihracat ve işbirliği adımlarının atıldığı belirtildi.
Görüşmeleri değerlendiren Hakan Ülken, “Brunei Darussalam, Kamboçya, Endonezya, Laos, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland, Vietnam ve Malezya’dan gelen iş insanları ile üyelerimizi bir araya getirdik. B2B görüşmeler ile iş bağlantılarının yapılmış olması en büyük mutluluk. Aydın’ın dış ticaretini arttırmaya devam… AYTO üyelerinin Güneydoğu Asya ülkeleriyle olan karşılıklı ilişkilerinin geliştirilmesi ve ticari köprülerin kurulması adına bu projeyi oldukça önemli buluyoruz.” diye konuştu.

27 Kas 2023 - 16:24 - Ekonomi

Mahreç  Mustafa Çelik