Bitcoin Safiye tahliye oldu

Aydın'da 27 kişiyi milyonlarca lira dolandırdığı iddia edilen ve hakkında 81 yıl hapis cezası verilen Safiye Gökçen Yüce'nin kararı istinaf tarafından bozuldu. Mahkeme Yüce'nin dolandırıcılık suçunu işlemediğine hükmedince, sanık tahliye oldu.

Melek Fırat
Melek Fırat Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın'da 2019 yılında doktor, polis, hemşire, kuaför gibi bir çok meslekten 27 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan ve hakkında 81 yıl hapis cezası verilen Bitcoin Safiye'nin kararı İstinaf Mahkemesi tarafından bozuldu.
4 yıl sonra verilen kararı bozan istinaf mahkemesi, Yüce'nin hukuksuz bir şekilde yargılandığını belirtti.
Mahkeme heyeti Yüce'nin dolandırıcılık suçundan değil "Güveni kötüye kullanma veya hırsızlık" suçundan yargılanması gerektiğine hükmetti.
Mahkemenin gerekçeli kararında," Ayrıca, fail gerçekte alışveriş yapmış ancak sonra kripto para kaybolmuşsa veya fail kripto paraları başka amaçla elden çıkartmışsa bu halde güveni kötüye kullanma (hırsızlık vb.) suçundan bahsedilebileceği, dosyada mevcut bilirkişi raporlarında sanığın yüzde 1-5 komisyon karşılığı müştekilerden bitcoin alımı için para topladığı ve bitcoin aldığının tespit edilmesi nedeniyle, sanıkların 'dolandırıcılık' veya 'Güveni Kötüye Kullanma' suçu kapsamında kalıp kalmadığının tespitinden, sonra karar verilmesi gerekmesine rağmen yargılamaya devamla karar verilmiş olması kanuna aykırıdır" denildi.
İstinaf Mahkemesi tarafından ayrıca, hükmün bozulması, sanığın başka suçtan tutuklu değil ise derhal tahliye edilmesi kararlaştırıldı.
Bu karar üzerine Safiye Gökçen Yüce, tutuklu bulunduğu cezaevinden serbest bırakıldı.

27 Kas 2023 - 17:34 - Asayiş

Mahreç  Melek Fırat