Zeytinin evrim süreci

Aydın Ticaret Borsası, BİLSEM öğrencileriyle birlikte Dünya Zeytin Günü’nü kutladı.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Zeytinin evrim süreci
Zeytinin evrim süreci
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın Ticaret Borsası ve özel bir zeytinyağı müzesinin işbirliğinde, “Minik Eller Sanatla Buluşuyor” mottosuyla Zeytin Çocuk Festivali düzenlendi.
Uluslararası Zeytin Konseyi (IOC) girişimi ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) aldığı karar ile Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne eklenen zeytin ağacı ve Dünya Zeytin Ağacı Günü ilan edilen 26 Kasım’da, Aydın Ticaret Borsası BİLSEM öğrencileri, Dünya Zeytin Günü’nü kutladı.
Zeytinyağı müzesinde gerçekleştirilen etkinlikte, müze kurucularından Güler Köstem, öğrencilere zeytinin tarihi ve önemi hakkında bilgilendirmede bulundu.
Öğrenciler, müze içerisinde bulunan farklı dönemlere ait zeytin sıkım tekniklerini ve ekipmanlarını yerinde incelerken, teknik gezinin ardından farkındalık atölyesinde kilden kandil yapımını öğrendi.


ZEYTİNLE BÜYÜDÜK
Zeytin ve zeytinyağı mirası açısından kentin en önemli destinasyon noktalarından biri olduklarını ifade eden Güler Köstem, zeytinin, hem sağlık için hem de barışı simgelemesi dolayısıyla değerli olduğunu anlattı.
Çocuklara zeytin sevgisini aşılamak adına farkındalık atölyeleri oluşturduklarını da sözlerine ekleyen Köstem, kurulan bu atölyelerde zeytinyağının önemini aktardıklarını söyledi.
Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur ise Dünya Zeytin Günü’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.
Dünya Zeytin Ağacı Günü’nde farkındalık oluşturmak ve zeytinin geçmişten geleceğe aktarılan bir miras olduğunu hatırlatmak amacıyla Zeytin Çocuk Festivali düzenlediklerini belirten Çondur, emeği geçen herkese teşekkür etti.

27 Kas 2023 - 17:50 - Kültür Sanat

Mahreç  İhlas Haber Ajansı