Gram altınla yarışıyor

Aydın’ın önemli ürünlerinden biri olan çam fıstığının kilogram fiyatı gram altınla yarışıyor.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Gram altınla yarışıyor
Gram altınla yarışıyor
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye'nin önemli ihracat ürünlerinden olan çam fıstığında hasat sezonu başladı. Künar çamlarından oldukça zor şartlar altında yapılan hasat işleminde çam ağacını tırmanıp çalışma kabiliyeti olanlara günlük 1500 TL yevmiye veriliyor.

Türkiye, 88 bin 443 hektar alanda fıstık çamı yetiştiriciliği ile dünyada İspanya'dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Aydın Ticaret Borsası tescil rakamlarına göre Aydın'dan yıllık ortalama 725 bin kilogram künar olarak da adlandırılan çam fıstığı içi ihraç ediliyor. Çam fıstığının kilogramı 1600 TL’den satılıyor. Gram altının piyasa değeri ise 1870 TL.

Katma değeri oldukça yüksek olan ürünlerden biri olan çam fıstığı için çalıştay düzenlendi. Çalıştayda; Proje ve Marka Patent Sorumlusu Emine Ceylan Özdemir, Sınai Mülkiyet Hakları Danışmanı Huriye Özener, Avrupa Birliği coğrafi işaret başvurusu yapılan Aydın çam fıstığının coğrafi işaret süreci hakkında bilgilendirdi.

Ticaret Borsası Mikrobiyoloji Laboratuvarı Gıda Yüksek Mühendisi Ayşe Nur Ediz, ihracatı gerçekleşen çam fıstığının mikrobiyolojik kalitesi hakkında sunum gerçekleştirdi.

28 Kas 2023 - 13:12 - Ekonomi

Mahreç  Mustafa Çelik