Nazilli’de satış krizi

İnci Yaşam’daki taşınmazların satışının CHP ve İYİ Partililerin itirazlarıyla durdurulmasına Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan'dan sert tepki geldi. Özcan, “Encümende imza atıp siyaset yapmak uğruna karşı çıkıyorlar” dedi.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın'ın Nazilli İlçesi Belediye Meclisi’nde geçtiğimiz aylarda satışına onay verilen İnci Yaşam projesinde yer alan mülkiyeti belediyeye ait 7 taşınmaz için CHP ve İYİ Partili üyelerin itirazıyla yürütmeyi durdurma kararı alındı.
İzmir Bölge İdare Mahkemesi, meclis üyelerine gerekli bilgilendirme yapılmadığını gerekçe gösterdi.


SİYASET UĞRUNA
Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, “Mecliste bu yönde bir karar alınmış. Buradaki taşınmazlar, paylaşım olmadan önce müteahhit firma satsaydı, herhalde bu arkadaşların itirazları yoktu. Encümendeki bu meclis üyesi arkadaşlar bütün satışların altına imza attılar. Ama şimdi siyaset yapmak uğruna karşı çıkıyorlar” dedi.


144 MİLYON SİLİNDİ
17 katlı binanın SGK’ya devri sürecinde de bu isimlerin itiraz ettiğini ancak belediyenin 165 milyon liralık sigorta borcundan kurtulduğunu hatırlatan Kürşat Engin Özcan, “Bu arkadaşlar buna da karşıydı. Bu yeri 144 milyon lira gibi bir rakama devrettik. 165 milyon liranın aylık faizi yüzde 3.5’tan 5 milyon 775 bin TL yapıyordu. Bunu ödemek mi iyidir? Yoksa özel sektörün kabul etmediği, rantbıl kullanamadığımız bir yapıdan borç silinmesi karşılığında verilmesi mi? Kimseye peşkeş de çekilmedi kamu kurumuna verildi. Ciddi bir borç yükünden kurtulduk” diye konuştu.


BORÇTAN KURTULDUK
Başkan Özcan bu yöntemle borçların sıfırlandığına dikkat çekti. Borç yükünün hafifletildiğini vurgulayan Özcan, “Böylesine bir yeri neden elimizde tutalım ki? Satalım borcumuzu ödeyelim. Borç yükü olmayan belediyenin hizmet üretmesi daha kolay olur. 17 Kasım 2023 itibariyle Nazilli Belediyesi’nin borcunu benzer yöntemlerle sıfırladık. Bunun önünde durmanın bir manası var mı?” diye sordu.


BİZİ GECİKTİRİR AMA
CHP ve İYİ Parti’nin bu girişiminin siyasetten öteye gitmediğini savunan Nazilli Belediye Başkanı Özcan, "Birçok arkadaş, beraber görev yaptığımız dönemde ‘Buraları devredelim, borcumuz silinsin’ diyorlardı. Bu arkadaşlar farklı pozisyonda aleyhte görüş belirtiyorlar. Nazilli halkının hizmete kavuşmasını geciktiriyorlar. Bu hareketler bizi biraz geciktirir ama hedefimizden uzaklaştırmaz” ifadelerine yer verdi.
Özcan hukuki sürecin devam ettiğini ve kararın Nazilli Belediyesi lehine sonuçlanacağına inandığını söyledi.

29 Kas 2023 - 13:32 - Siyaset

Mahreç  Mustafa Çelik