Faydalarına inanamayacaksınız

Çiçekleri ve yaprakları demlenerek hazırlanan ıhlamur, yüzyıllardır öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Ihlamur çayı, içindeki aktif maddeler sayesinde içildiğinde vücut ısısını yükselterek terlemeyi artırmaya yardımcı oluyor. Sakinleştirici etkisi nedeniyle kalp çarpıntısını ve yüksek tansiyonun etkilerini azaltıyor, çiçeklerinin epilepsi tedavisini desteklediğine inanılıyor. Uz. Dyt. Betül Merd, soğuk günlerin sıcak içeceği ıhlamur ile ilgili bilgi verdi.

IHLAMUR ÇİÇEĞİ KAFEİN İÇERİYOR

Ihlamur, kuzey yarımküreye özgü ebegümeci familyasına mensup dünyada yaklaşık 30 türü bulunan, yapraklarını döken, asimetrik yaprakları ile dikkat çeken bir ağaç. Tilia cinsine ait ağaçların ortak adı olan ıhlamur, güzel kokulu krem ​​renkli çiçekleriyle biliniyor. Şaşırtıcı bir şekilde ıhlamur çiçeği aynı zamanda kafein de içeriyor. Ancak bir fincanda 226 mikrogramdan (0,226 miligram) fazla kafein olmadığı için uyku sürecini olumsuz etkilemesi çok mümkün değil. 

TERLEMEYİ BAŞLATARAK ETKSİNİ GÖSTERİYOR

Orta Çağ’dan bu yana ıhlamur ağacının çiçekleri terlemeyi artırmak için kullanılan ıhlamur  ateşli soğuk algınlığı ile enfeksiyonlarda terlemeyi başlatmak, burun tıkanıklığını azaltmak ve boğaz tahrişi ile öksürüğü hafifletmek için tercih edilen doğal bir ilaç olarak kabul ediliyor. 

Ayrıca ıhlamurun sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır.

Ihlamurun faydalarını şöyle sıralamak mümkün: 

1. Soğuk algınlığı semptomlarını azaltır. Ihlamur; nezle ile virüs kaynaklı grip, Covid gibi hastalıkların seyrinde ortaya çıkan kuru öksürüğe iyi gelir.

2. Kaygıyı azaltır, kan basıncını düşürür.

3. Migren ya da sinirsel gerginlik ile yutma güçlüğü ve çeşitli spazm türlerinin olumsuz etkilerine karşı etkilidir.

4. Karaciğer ve safra kesesi bozuklukları ile ishal tedavisinde kullanılır.

5. Ihlamur çiçeğinin, idrar ve balgam söktürücü özelliği de vardır.

IHLAMUR ÇAYI NASIL HAZIRLANMALI

Ihlamur çiçeği ya da yapraklarının 2-3 çay kaşığı bir bardak sıcak suda 15 dakika demlenmesi uygun olacaktır. Günde birkaç bardak içilmesi tavsiye edilir. Beklenen etkiye göre ıhlamur çayı yemeklerden önce ya da sonra sıcak veya soğuk olarak içilebilir. Çocuklar, hamile ve emziren kadınların ıhlamur çayını 1-2 fincanı geçmemek koşuluyla tüketmesi uygundur. Ancak tüketimi konusunda bir uzman hekime kesinlikle danışılmalıdır. Ihlamur çayı diüretiktir yani idrar söktürücüdür, başka bir diüretik ile birlikte tüketilmesi vücutta sıvı kaybını artıracağından tek başına tüketimi daha uygundur.

29 Kas 2023 - 23:11 - Sağlık

Mahreç  Haber Merkezi