Bu proje sevindirdi

Çine Meslek Yüksekokulu öğretim üyeleri tarafından yürütülen 'Kavşit Köyü ve Yöresi Keçicilik Projesi' meyvelerini vermeye başladı. Proje ile 'Madran Alpini' keçi tipinin oluşturulması hedefleniyor.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Bu proje sevindirdi
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın'ın Çine İlçesi Meslek Yüksek Okulu tarafından, Kavşit Mahallesi’nde ön çalışmaların ardından devreye sokulan 'Keçicilik Projesi'nden iyi haber geldi.
Proje sayesinde, çalışmanın yürütülmesi ile elde edilecek muhtemel kazanımların bu köyden, yöredeki Elderesi, Çatak, İbrahimkavağı, Tatarmemişler ve Topçam gibi köylere yayılması da hedeflendi.
Projede, yörede orman içi ve kenarı köylerde bulunan kıl keçi işletmelerinin dönüşüme istekli ve şartları uygun olanlarının, “Melez sütçü keçi yetiştiriciliğine” dönüştürülmesi, şartları bu dönüşüme uygun olmayan işletmelerde, kıl keçisi yetiştiriciliğinin sürdürülebilirliğinin sağlanması, yeni keçicilik işletmelerinin oluşturulması, keçiciliğin kültürel öğelerinin tanıtımına katkı sağlanması gibi temel amaçlar hedeflendi.


YENİ KEÇİ TİPİ
Çine MYO öğretim üyeleri Prof. Dr. Okan Atay, Prof. Dr. Özdal Gökdal, Doç. Dr. Vadullah Eren ve Öğr. Gör. Ali Kemali Özuğur tarafından yürütülen proje kapsamında, “Merkez Sürüde” İsviçre Kökenli Alpin Irkı ile Kıl Keçiler bilimsel yöntemlerle melezlenmekte ve genetik yapısı 3/4 oranında Alpin ve 1/4 oranında Kıl Keçi olan “Madran Alpini” keçi tipinin oluşturulması çalışmaları başladı.
Merkez Sürünün ilk etapta 200 baş 'Madran Alpini' anaç sayısına ulaşması hedefleniyor.
Merkez sürü de 'Teke üretimi' yapılması planlanırken, bu sürü aynı zamanda Kavşit Köyü ve diğer köylerdeki keçi sürülerini ıslah edici işlevi de görecek.

30 Kas 2023 - 14:47 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı