Pancara değer kattı

Aydın’da bir yemek fabrikası ve restoranda görev yapan Gıda Mühendisi Miray Tunak, ninesinden öğrendiği tarif ile kırmızı pancarın değerini arttırdı.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Gıda Mühendisi Miray Tunak, ilin önemli tarım ürünlerinden biri olan kırmızı pancarı sevdirmek için pandemiden sonra yaptığı çalışma ile her gün menüde kırmızı pancara da yer verdi.
Bu süreçte sebzenin faydalarını tek tek anlatmaktan da geri kalmayan Tunak’ın tavsiyesi ile pek çok kişi kırmızı pancar istemeye başladı.
Görev yaptığı firmanın resmi kurumların yanı sıra özel sektöre de yemek hizmeti verdiğini belirten Tunak, faydaları saymakla bitmeyen kırmızı pancarın artık her yemekte sofralarda yer aldığını belirtti.
Sağlıklı bir yaşam için öncelikle doğal beslenmenin şart olduğunu belirten Gıda Mühendisi Tunak, “Pandemiden sonra ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde başta beslenme alışkanlıkları olmak üzere pek çok şey değişti. İnsanlarımız hasta olduğunda acı ilacı içiyor, ancak sağlıklı iken oldukça lezzetli doğal gıdaları tüketmiyor. İlk etapta alışık olmayanlar yadırgasa da bir süre sonra Aydın’da kırmızı pancar çok sevilmeye başlandı. Şimdi tadının yanında sağlık için tüketenler çoğaldı” diyor.

01 Ara 2023 - 10:50 - Sağlık

Mahreç  İhlas Haber Ajansı