CHP sağa kaydı

Yıllardır iktidar yüzü görmeyen CHP, umudunu milliyetçi ve muhahafazakar seçmene bağladı. MHP kökenli Bozdoğan Ziraat Odası Başkanı Galip Özel, AK Parti'den seçilemeyince CHP'nin kapısını çaldı. CHP hiç tereddütsüz Özel'in başvurusunu kabul etti.

Erdal Savaş
Erdal Savaş Tüm Haberleri
CHP sağa kaydı
Haber albümü için resme tıklayın

2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday gösteren CHP, 58 ve 59 Hükümet'te devlet bakanı ve Başbakan Yardımcısı olan, bir dönem Maliye Bakanlığı görevini de üstlenen Abdullatif Şener'i saflarına katarak kan kaybını önlemeye çalıştı.

CHP listesinden Konya Milletvekili seçilen Şener,  14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda Sinan Oğan'a oy verdiğini; ikinci turda ise geçersiz oy kullandığını söyleyerek CHP'ye veda etti.

Milliyetçi ve muhafazakar seçmenlerin oyunu almak için her yolu deneyen CHP bir türlü kan kaybını önleyemedi, iktidara da gelemedi. Ancak bu projesinden de vazgeçmedi.

SON ÖRNEK BOZDOĞAN'DAN

Bozdoğan Ziraat Odası Başkanı Galip Özel, MHP kökenli olmasına rağmen 2019 seçimlerinde AK Parti'den Bozdoğan Belediye Başkan aday adayı oldu. Ancak seçilemeyen Özel, 31 Mart yerel seçimleri için bu kez CHP'nin kapısını çaldı. Özel'in başvurusunu tereddütsüz kabul eden teşkilat şimdi şov yapmaya hazırlanıyor.

SALI GÖNÜ TÖREN VAR

CHP’den Bozdoğan'a Belediye Başkan aday adayı olacağı öğrenilen Galip Özel için salı günü CHP İlçe Başkanlığı'nda tören düzenlenecek.

Ancak Özel'in aday adaylığı eleştirileri de beraberinde getirdi. Bazı CHP'li seçmenler, partilerinde yıllardır denenen eksen kaymasının devam ettiğini belirtirken bazıları da CHP'nin gözünü sağ seçmenin oylarına diktiğini savundu.

02 Ara 2023 - 14:56 - Siyaset

Mahreç  Erdal Savaş