Aydınlı üretici madeni buldu

Pandemi sonrası önemi artan ve faydaları saymakla bitmeyen kara lahana üreticinin yüzünü güldürmeye başladı.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Aydınlı üretici madeni buldu
Aydınlı üretici madeni buldu
Haber albümü için resme tıklayın

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınından sonra doğal ve organik ürünlere ilgi göstermesi Aydın’da ürün çeşitliğini de arttırdı.
Güçlü bir tarımsal potansiyele sahip olan Aydın’da kara lahana üretimi de yoğunlaşmaya başladı.
Kış mevsiminde yetişen sebzelerden olan ıspanak, pazı, kereviz, pırasa, turp gibi ürünlerin bolca yetiştiği Aydın’da bu yıl çiftçiler kara lahanaya ağırlık verdi.
Efeler ilçesine bağlı Kardeşköy Mahallesi’nde karalahana hasadına başlayan çiftçiler, yetiştirdikleri ürünleri satmakta pazar sıkıntısı yaşamadıklarını belirtti.
Geçtiğimiz yıllarda semt pazarlarında manav tezgahı açtıklarını ancak zincir marketlerle rekabet edecek güçleri kalmadığı için yeniden tarımsal üretime başladıklarını belirten Ferdi ve Neriman Çubukcu çifti, "İnsanlarımız eskiden karnını doyurmaya çalışırdı. Artık bu düşünce değişti. Pek çok kişi sağlıklı beslenmek için yiyip içiyor. Bu anlayış da tarımsal üretimin önemi ve kazançları arttırdı" diye konuştu.
Tarlada adedi 6-7 TL’den satılan kara lahananın zincir marketlerde kilogramı 19 TL’den satışa sunulduğu görüldü.
Lezzetinin yanında bir çok faydası da bulunan kara lahananın üst solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde çok faydalı olduğu belirtildi.

04 Ara 2023 - 09:37 - Ekonomi

Mahreç  İhlas Haber Ajansı