Annesi 2. kez can verdi

Aydın’ın Efeler ilçesinde yaşayan 13 yaşındaki otizmli Burak Mazhar Tuğrul, annesiyle birlikte başladığı "hemsball" sayesinde hayata sıkı sıkıya tutundu.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Annesi 2. kez can verdi
Annesi 2. kez can verdi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Henüz 13 aylık bebekken otizm teşhisi konulan Burak Mazhar Tuğrul, hayata hemsball ile tutundu.
Annesi Emel Tuğrul’un desteğiyle birlikte 13 yıl süren mücadelede hemsballın, Burak’ın hayatına getirdiği olumlu değişim, umut verici bir öyküye dönüştü.
Otizmli çocukların hayatına sporun olumlu etkileri bir kez daha ortaya çıkarken, anne Emel Tuğrul, hemsballın hayatlarına sihirli bir değnek gibi değdiğini söyledi.
Hemsball ile geçen 5 yılın ardından Burak’ın gösterdiği ilerlemelerin ileri boyutta olduğunu vurgulayan anne Emel Tuğrul, "Ben 9 aylıkken fark ettim, 13 aylıkken de tanı kondu ve eğitimlere başladık. Bu süre zarfında çok güzel ilerlemeler kaydettik ama Burak ilk zamanlarında konuşamayan, algılamayan hatta çok öfke nöbetleri geçiren ve takıntıları olan birisiydi. Hiperaktivitesi çok fazla ve sınırları çok fazla zorlayan bir çocuktu. Çok zorluklar yaşadım. Oğlum bir saniye bile yerinde durmuyordu. Ne kalem tutabiliyordu, ne komut alabiliyordu, ne göz teması kurabiliyordu. Ağlamaları, takıntıları o kadar çok fazlaydı ki, o süreç bizim için çok zordu. Fakat hemsball bir yıl içerisinde bize çok şey kattı." dedi.

04 Ara 2023 - 12:18 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı