Geleceğin patronları

MESEM, sayısı her geçen yıl artan öğrenci kayıtlarıyla dikkat çekiyor. Öğrenciler lise diplomalarıyla birlikte bir de ustalık belgesine kavuşuyor.

Mehmet Kamış
Mehmet Kamış Tüm Haberleri
Geleceğin patronları
Geleceğin patronları
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli Sanayi Sitesi içerisinde yer alan Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM)’de öğrenciler; 11. sınıfı bitirdiklerinde ‘Kalfa’, 12. sınıfı bitirdiklerinde ‘Usta Belgesi’ alarak ister kendi işletmesini kuruyor, isterse de üniversite eğitimi ile mesleğini taçlandırabiliyor.
MESEM’den mezun olan öğrencilerin elinde hem diploması hem de Ustalık Belgesi olduğunun altını çizen Okul Müdürü Alperen Kılıç, hayatlara dokunan MESEM’i ve sunduğu avantajları MANŞET’e anlattı...


OKUL + İŞ + MAAŞ + SİGORTA!
Öğrencilerin MESEM’e kayıt olduktan itibaren hem sigortalarının yapıldığını hem de para kazanmaya başladığını belirten Kılıç, “16 dersliği, 7 atölye ve işliği bulunan okulumuzda; Metal İşleri Teknolojileri Alanı, Motorlu Araçlar Teknolojileri Alanı, Makine Teknolojileri Alanı, Tesisat Teknolojileri Alanı, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı, Elektrik ve Elektronik Teknolojileri Alanı, Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı ve yeni açılan Moda Tasarım Teknoloji Alanı ile Tesisat Teknolojileri Alanı bulunuyor. Öncelikle öğrencimiz ilgilendiği alanla ilgili bir işletmeyle anlaşıyor, biz de sözleşmelerini veriyoruz. Sözleşmeleri iş yeriyle karşılıklı olarak yaptıktan sonra öğrenci MESEM’e kayıt oluyor." dedi.
Kayıt işlemleri tamamlanan öğrencilere 3 bin 500 ile 5 bin 700 TL arasında maaş bağlandığını anlatan Kılıç, "Tabi sözleşme yapılan işyerinden de okuldaki devlet desteği haricinde ücretini alıyor. Oradaki ustası asgari ücret de verebilir, daha fazlasını da... Devletimizin öğrencilerimize verdiği desteği, MESEM’deki öğrencilerimiz ve Meslek Liseleri’nde staja giden öğrenciler alıyor." diye konuştu.


MESEM’İN AVANTAJLARI
Bu yıl 1100 öğrencinin eğitim gördüğü MESEM’de haftanın bir günü matematik, tarih, coğrafya, edebiyat gibi dersler verildiğini ifade eden Alperen Kılıç, öğrencinin diğer günlerde mesleğini öğrendiğini söyledi.
Kılıç, “Mesleğini eline alması, öğrenci için altın bileziktir. Hem sanayinin içinde hem de meslek lisesinde kız öğrencilerin varlığına şaşıranlara şaşıyorum. Normal lise mezunları da MESEM’e kayıt olabilir. Ancak 22 yaş sınırlaması var. Kişi liseyi, meslek yüksekokulunu, üniversiteyi bitirmiş ondan sonra buraya mesleğini eline almak için gelmiş. Bir yerde en kötü bir gün sigortayla çalışıp kalfalık sınavına alıyoruz onu. Ardından bu programa kaydedip altı ay sonunda ustalık belgesi veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

05 Ara 2023 - 11:20 - Eğitim

Mahreç  Mehmet Kamış