Fiyatlar düşüyor, ürün de var!

Otomotivde olduğu gibi motosiklet sektöründe de stokçuluğun sona ermesiyle fiyatlar düşüşe geçti.

Mehmet Kamış
Mehmet Kamış Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, otomotivde olduğu gibi motosiklet ile ilgili de yoğun denetimler yaptıklarını, stokçulara yönelik tedbirler alınacağını açıklamıştı.
Bolat'ın açıklaması üzerine motor stokçuları ellerindeki ürünü eritme yoluna gitti. Fiyatlar da anında düşmeye başladı.
Motosiklet sektöründe yaşanan bu gelişmeler üzerine Nazilli’de faaliyet gösteren bayileri ziyaret ettik.
Bayiler, sektörde 0 ve 2. el motor sıkıntısının ortadan kalktığını anlattı.

KREDİ VERİLEBİLİR!
Motosiklet sektöründe yaşanan durgunluğun sebebini fırsatçılık ve stokçuluğa bağlayan Ali Baran, diğer sorunları da müşterinin alım gücü, kredi ya da kredi kartıyla alışveriş ve faizlerin yüksekliği olarak sıraladı.
MANŞET'e konuşan Baran, şu andaki fiyatların hala yüksek olduğunu belirtti.
Sektördeki bir diğer sorunun da cadde mağazalarının elden taksitle satış yapması olduğunun altını çizen Baran, peşin fiyatı 140 bin TL olan bir motosikletin 24 ay taksit yapılınca 270 bin TL’ye yükseldiğini ifade etti.
Baran, çoğunlukla gençlerin tercihi olan motosiklette faizlerin kaldırılması ve motosiklet kredisi gibi çözümler getirilmesini istedi.

TOPLU ALIMLAR
Bir dönem motosiklette de ürün bulamama sıkıntısı olduğunun altını çizen Batuhan Batu ise stokçuların azalması ya da piyasadan çekilmeleri sonrasında bu sorunun ortadan kalktığını dile getirdi.
Batu, “Adam 3-4 motosiklet alıp koyuyor kenara. Nasıl olsa Nazilli genç nüfus, üniversiteli var bir iki ay sonra kar ederim diyordu. Ancak bakanlığın aldığı önlemler işe yaradı ve motosiklet stokçuları da sıranın kendilerine geldiğini anladılar. Şimdi rüzgar tersine döndü; fiyatlar da makul, ürün de bulunabiliyor." diye konuştu.
Her ne kadar işi otomobillerle olsa da kendisinin de tercihini motosikletten yana kullandığını dile getiren Oto Lastik Satışı ve Tamiri yapan Güven Kılıç, yakın zamanda 75 bin TL’ye aldığı 0 km. motosikletin fiyatının 60 bin TL’ye düştüğünü anlattı.

06 Ara 2023 - 11:46 - Ekonomi

Mahreç  Mehmet Kamış