Vicdansızlık mı fırsatçılık mı?

Pandemiden sonra fiyatların yükselmeye başlamasıyla emlak sektörü, fırsat sektörü olarak görülmeye başlandı. Hem kiralıklarda hem satılıklarda uçuşa geçen fiyatlar beraberinde kiracı-ev sahibi çatışmalarını getirdi. Hükümet bir dizi önlemler alsa da piyasalarda pek fazla değişen bir şey yok!

Mehmet Kamış
Mehmet Kamış Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Fırsatçıların ve uyanıkların akla hayale sığmayacak fikirleri ve yöntemleriyle emlak sektöründe fiyatlar arttıkça arttı.
Gelinen noktada gerek kiralık gerekse de satılık daire fiyatlarının ulaşılmazlığı ev sahibi – kiracı husumetini doğurdu.
Son yıllarda ülkemizin gündeminden düşmeyen emlak sektörünün geldiği noktayı, Nazilli’nin bilinen ve en tanınan esnaflarından Emlakçı Adil Arhan'a sorduk.
Arhan; satılık-kiralık fiyatlarını, kiracı ve mal sahibinin bakışını, sektörün sorunlarını ve Nazilli’de bir emlak odasının olmayışı konularını MANŞET’e anlattı…

PANDEMİYLE BAŞLADI!
Gayrimenkul sektöründeki fiyatların pandemiden sonra yükselmeye başladığını söyleyen Adil Arhan, hükümetin hanelerde maksimum yüzde 25, işyerlerinde ise yüzde 70 kira artışı için sınır koyduğunu hatırlattı.
Bu sınırlamanın, beraberinde mal sahibi ile kiracılar arasında çatışmaya yol açtığını belirten Arhan; “Objektif olursak kiracı da haklı, mal sahibi de… Kiracı diyor ki; 'Asgari ücret 11 bin 400 TL, kira 8 bin – 10 bin TL, faturalar bin 500 – 2 bin TL, peki ben ne yiyeceğim, çocuğumu nasıl okutacağım?' Ev sahibi de 'Konut aldım o benim gelir kaynağım'. Peki bu durumda kim haklı gel de işin içinden çık" diye konuştu.

EMLAKÇILARA ÇATI LAZIM!
Özellikle internet sitelerinde fahiş fiyatların ve sahte ilanların önüne geçmek için getirilen TC kimlik doğrulama sisteminin de henüz oturmadığını ifade eden Arhan, fiyatlarda bir nebze geri çekilmenin olduğunu ama insanların kazancına bakıldığında kira fiyatlarının hala yüksek olduğunu ifade etti.
Emlak sektörüne yönelik alınan tedbirlerin çoğu yerde sahaya yansımadığını söyleyen Arhan, kimsenin de getirilen kurallara uymadığını iddia etti.
Nazilli’de Emlakçılar Odası bulunmadığı için sektörde birlik beraberlik olmadığını da dile getiren Adil Arhan, bir emlakçının kaydının Elektrikçiler Odası’nda olmasının mantığını anlamadığını vurguladı.
Arhan “Ben de Ticaret Odası üyesiyim. Emlakçıların her biri bir yere kayıtlı. Bizim emlakçılar olarak bir çatı kuruluşumuz olmalı ve gayrimenkul işiyle uğraşanların birarada toplanması lazım.” dedi.

FİYATLAR HALA YÜKSEK!
Eski ya da doğalgazı olmayan dairelerin kirasının 5 bin TL’den, yeni doğalgazlı dairelerin ise 10 bin TL’den başladığını vurgulayan Arhan, gerek kiralıkta gerekse de satılıkta fiyatların uçuk olduğunu savundu.
Emlakçı Arhan, “Ortalama bir daire için kira fiyatları Nazilli’de 5 ila 20 bin TL arasında. Satılıkta ise taban fiyatı 1 milyon TL’den başlıyor. Çapahasan ile Zafer Mahallesi’nde dairelerin fiyatları aynı değil, neden? İnşaat maliyetleri, metrekare, özellikler aynı… Zafer’deki daireyi al götür Yeşil Mahalle’ye 500 bin TL oynuyor! Farkın sebebi, lokasyon!” ifadelerine yer verdi.

06 Ara 2023 - 17:23 - Gündem

Mahreç  Mehmet Kamış