Nazilli depreme hazır olacak

Prof. Dr. Naci Görür’ün fay hattı üzerinde yer alan Aydın’ın, 7 şiddetinde bir deprem üretme potansiyeli olduğunu açıklamasının ardından gündem yine deprem oldu. Her belediyede arama kurtarma ekibi bulunmasının zorunlu hale getirilmeden önce NAFAD’ı kurduklarını söyleyen Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, geçmiş olsun dileklerini ileterek, yapılan çalışmalar hakkında MANŞET’e özel açıklamalarda bulundu.

Mehmet Kamış
Mehmet Kamış Tüm Haberleri
Nazilli depreme hazır olacak
Nazilli depreme hazır olacak
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Bursa açıklarında art arda yaşanan sarsıntılar, dikkatleri depreme ve konunun uzmanlarına çevirdi. Marmara bölgesinin büyük kısmında hissedilen depremin ardından uyarılarda bulunan Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, fay hattı üzerinde olan ve aralarında Aydın’ın da bulunduğu 18 ilin, 7 ve üzerinde deprem oluşturma kapasiteleri olduğunu söyledi.

KURTARMA EKİPLERİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Deprem gibi afetlerde hayati önem taşıyan arama kurtarma ekiplerinin Nazilli’deki adresi NAFAD  oldu. Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, hem ilçenin depreme hazırlık çalışmalarını hem de Nazilli Afet ve Acil Durum (NAFAD) Ekibi’nin hikayesini MANŞET’e anlattı.

Bursa açıklarında meydana gelen depremi yaşayanlara geçmiş olsun dileklerini ileten Başkan Kürşat Engin Özcan, bilim insanlarının tespitlerinin bilimsel veriler ışığında yapıldığına dikkat çekerek, Nazilli Belediyesi olarak yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Özcan şunları söyledi: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın talimatları ve tespitleri doğrultusunda arkadaşlarımız geldiler, bölgemizde çalıştılar. Şimdi dosyamız bakanlıkta. Şehrimizi de ona göre depreme hazırlıklı hale getireceğiz. Bu büyük bir master plan. Bunu gerçekleştirebilen şehirlerden biri olmak için de elimizden gelen gayreti bütün meclis üyesi arkadaşlarımızla, mesai arkadaşlarımla da gayretimizi sarf ediyoruz. Demirtaş hocamız ve Ahmet Ercan hocamızın öngörüleri ve değerli katkılarıyla inşallah Nazillimizi depreme hazırlıklı hale getireceğiz.”

 ARAMA KURTARMA EKİBİ OLAN İLK BELEDİYELERDENİZ!

Nazilli Belediyesi bünyesinde, kendi önerisi ve Belediye Meclisi kararı ile Nazilli Afet ve Acil Durum (NAFAD) adıyla profesyonel bir ekip kurduklarını dile getiren Başkan Özcan, Resmi Gazete’de yayınlanan kararname ile belediyelerde bu ekiplerin kurulmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Ekibin amacının; Türkiye’nin herhangi bir yerinde meydana gelebilecek her türlü afette eğitimli personeli ile insanların yardımlarına koşmak, kaybolanları aramak, enkaz altında kalanları kurtarmak ve arama yaparak ilk yardımda bulunmak, canlı olmayan insanların cenazesini çıkarmak, canlı veya ceset olmayan yerlerde canlı hayvanları ve insanların mallarını kurtarmak için önlemler almak olduğunu belirten Başkan Özcan, görev verilmesi durumunda aynı çalışmaların yurt dışında da yapılabileceğini ifade etti.

Başkan Özcan, şu ifadeleri kullandı: “NAFAD Ekip Liderimiz ve aynı zamanda İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürümüz Yıldıray Topaloğlu ile İlkyardım ve Afet Farkındalık Eğitmenimiz Uzay Tok başta olmak üzere dinamik, enerjik ve genç isimlerden oluşan ekibimiz; hem modern afet yönetimi yaklaşımında planlamalar yapmakta hem de afetlerin sıfırıncı dakikasından önce yapılması gereken önlemler ile ilgili de çalışmalar sürdürmektedir.

AFAD tarafından verilen teorik ve uygulamalı arama kurtarma eğitimini tamamlayarak oluşturulan enkaz üzerinde sınavını geçen NAFAD, Nazilli Orman İşletme Müdürlüğü’nden orman yangınlarına müdahale eğitimi de almıştır.

Ayrıca, Nazilli’de karşı karşıya kalabileceğimiz tüm afetlere ve kriz durumlarına yönelik olarak ilçe, mahalle, aile, birey ölçeğinde dirençli toplum yaratmak hedefiyle “Mahalle Tabanlı Toplum Afet Yönetimi” projesi gerçekleştirecek ve bunun için her mahallede muhtarlar önderliğinde gönüllü ekipler kuracağız.”

Nazilli Belediyesi’nin afet duyurularını takip etmek veya gönüllü başvurusu yapabilmek için NAFAD’ın sosyal medya hesaplarına (Facebook, X ve Instagram) @nazillinafad ile ulaşabilir, Nazilli Belediyesi’nin olası bir afet durumunda Nazilli genelinde oluşturduğu acil durum toplanma alanlarını aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=189b58PbBWtTjVoqn8r24VIbvWLbKQEI&usp=sharing

06 Ara 2023 - 19:03 - Gündem

Mahreç  Mehmet Kamış