Aydınlı balıkçılara müjde

Aydınlı balıkçılara müjde Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan geldi. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Küçük Ölçekli Balıkçılığın Desteklenmesi"ne ilişkin uygulamanın detayları belli oldu.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen "Küçük Ölçekli Balıkçılığın Desteklenmesi"ne ilişkin uygulama tebliği Resmi Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, denizlerde faaliyet gösteren 12 metreden küçük balıkçı gemileri ile iç sularda faaliyet gösteren balıkçı gemilerinin tamamı destekleme kapsamına alındı. Başvuruların 8 Ocak 2024 günü başlayacağı ve 16 Şubat'a kadar devam edeceği duyuruldu.

İŞTE DETAYLAR
Desteklemelerin ayrıntıları da belli oldu. Açıklanan verilere göre, boy uzunluğu 0-4,99 metre arası olan deniz ve iç su balıkçı gemilerine 3 bin 500 TL, boy uzunluğu 5-7,99 metre arası olan deniz ve iç şu balıkçı gemilerine 4 bin 250 TL, boy uzunluğu 8-9,99 metre arası olan deniz ve iç su balıkçı gemilerine 5 bin 250 TL ve son olarak boy uzunluğu 10-11,99 metre arası olan deniz balıkçı gemileri ile 10 metre ve daha büyük boylardaki iç su balıkçı gemilerine 6 bin TL destekleme ödemesi yapılacak.

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK
Ayrıca 22 Ekim 2022 tarihinden önce sahibi veya ortağı olmak şartı ile başvuru tarihinde sahiplik veya ortaklığı devam eden kadın balıkçılara birim destekleme tutarının yüzde 25 daha fazlası ödenecek.
Başvurular balıkçı gemisinin ruhsat tezkeresinin düzenlendiği İl/İlçe Müdürlükleri'ne şahsen gerçekleştirilecek.

07 Ara 2023 - 17:08 - Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi