KONUŞMA ZAMANI GELDİ

İstifa ederek Karacasu Belediye Başkanlığını bırakan eski MHP’li Zeki İnal’ın İYİ Parti’den siyaset sahnesine dönmesi, üzeri örtülen bazı iddiaları yeniden gündeme getirdi. MHP’li kadın meclis üyesi Nilgün Koruk’un istifasından bir süre sonra Zeki İnal’da belediye başkanlığını bırakmış, “Beni zorla istifa ettirdiler. Zamanı gelince konuşacağım” diyerek, hesaplaşma mesajı vermişti. Aydın kamuoyu şimdi İnal’dan söz verdiği gibi konuşup istifasının üzerindeki sır perdesini aralamasını bekliyor.

Erdal Savaş
Erdal Savaş Tüm Haberleri
KONUŞMA ZAMANI GELDİ
Haber albümü için resme tıklayın

Yerel seçimler yaklaştıkça yükselen siyasi tansiyon, gözleri Aydın’ın en küçük ilçelerinden Karacasu’ya çevirdi. Kimsenin beklemediği bir anda sağlık sorunlarını gerekçe göstererek belediye başkanlığından istifa eden eski MHP’li Zeki İnal, İYİ Parti saflarına katılarak kolları sıvadı. Meral Akşener tarafından adaylığı ilan edilen İnal, ayağının tozuyla geldiği Karacasu’da muhtarlar ve STK temsilcilerinin yer aldığı rozet takma törenine katılıp destek istedi.
SAĞLIK GEREKÇELİ İSTİFA
2019 seçimlerinde Cumhur İttifakı’ndan Karacasu Belediye Başkanı seçilen MHP’li Zeki İnal, koltukta 2 yıl kalabildi. 12 Temmuz 2021 tarihinde ilçedeki Kültür Merkezi’nde yaptığı basın toplantısında iki yıllık icraatlarını anlattığı esnada sağlık sorunları olduğu gerekçesiyle istifa ettiğini açıklayarak salondan ayrılan Zeki İnal, bu çıkışıyla şaşkınlığa neden olmuştu. Kimsenin anlam veremediği ani istifa kararının ardından çok şeyler söylenip yazıldı. Ancak İnal, daha sonra yaptığı bir paylaşımda, “Beni zorla istifa ettirdiler. Zamanı gelince konuşacağım” diyerek, görevden iradesi dışında uzaklaştırıldığını ima eden ifadeyle üzeri kapatılmak istenen bir sürece dikkat çekti.
ÖNCE MHP’Lİ KADIN MECLİS ÜYESİ İSTİFA ETTİ
Zeki İnal’ın, “Zamanı gelince konuşacağım” diyerek susmayı tercih ettiği istifasından bir yıl önce, 30 Haziran 2020 yılında MHP’li kadın meclis üyesi Nilgün Koruk’ta benzer bir çıkış yapıp işlerinin yoğunluğunu gerekçe göstererek hem Karacasu Belediyesi’ndeki görevini hem de parti üyeliğini sonlandırdığını açıkladı. Sıradan bir istifaymış gibi görünen Nilgün Koruk’un bu açıklaması, Zeki İnal’ın seçilmek uğruna gecesini gündüzüne kattığı başkanlık koltuğundan vazgeçmesiyle daha bir anlam ve önem kazandı. Her iki ismin ani ve gizemli istifası gözleri bir anda Cumhur İttifakı ortağı MHP’ye çevirdi. Zir o dönemde hemen herkes Nilgün Koruk ile Zeki İnal’ın istifası arasında bir bağ aradı.
HALUK ALICIK DEVREDE
Nilgün Koruk’un işlerinin yoğunluğunu gerekçe göstererek hem meclis, hem de parti üyeliğinden istifa etmesi kamuoyunda pek yankı bulmadı ancak MHP İl Başkanı Haluk Alıcık ile partide üst düzey bası isimlerin Karacasu’ya baskın bir ziyaret düzenleyip büyük bir rezalete dönüşmesi muhtemel sürece müdahil oldukları kulislerde konuşuldu. İddiaya göre, Alıcık ve beraberindekiler, kendilerine ulaşan bilgi ve belgeye dayanarak Nilgün Koruk’u istifaya zorladı. Bu dayatma karşısında boyun eğen Koruk, belediye başkan yardımcılığı hayali kurarken sessiz sedasız siyaset sahnesinden çekildi. Çok değil, bir yıl sonra Zeki İnal’da benzer yolu izleyerek istifa edip köşesine çekildi.
ZEKİ İNAL NEDEN İSTİFA ETTİRİLDİ?
Ancak Zeki İnal, bir süre sonra çarşı pazar gezmeye başlayınca paylaştığı bir fotoğrafın altına yapılan yoruma verdiği yanıtta tarihi bir itirafta bulunup ‘aslında ne oldu?’ sorusunu gündeme getirdi. Kadın takipçisinin, “Başkanım sen hastayım diye ayrılıyorsun. Her gün bir yerde geziyorsun. Bu kadar heves varsa niye istifa ettin? Anlamış değilim” diye yazması üzerine, “Sağlığım çok şükür iyi, yerinde. Onu bahane ettirerek beni zorla istifa ettirdiler büyükler” karşılığını verdi. Bu diyalog, başta yerel olmak üzere ulusal basında geniş yankı buldu. Karacasu ve Aydın’da yaşayanlar, ‘Zeki İnal kimler tarafından ve neden istifa ettirildi?’ sorusunun yanıtını aramaya başladı. Cevap Zeki İnal’ın kendisinden geldi. İnal, “Zamanı gelince konuşacağım” diyerek, ‘şimdilik’ susmayı tercih etti.
Gerek Nilgün Koruk, gerekse Zeki İnal’ın istifası birçok dedikodu ve iddiayı gündeme getirirken, ilçede görev yapan bir oda başkanının tehdit, şantaj ve özel hayatın gizliliğini yayma yüzünden tutuklanmasıyla sonuçlanan sürecin ardından Zeki İnal’ın yeniden adaylığını ilan etmesi, dikkatleri yerel seçimlere aylar kala bir kez daha Karacasu’ya çevirdi.

08 Ara 2023 - 01:06 - Siyaset

Mahreç  Erdal Savaş