Aman dikkat!

Nazilli Ziraat Odası Başkanı Yahya Anlıak, İstanbul’daki pazar tezgahlarında Çin kestanesinin “Aydın kestanesi” yazılarak satılmasına tepki gösterdi. Anlıak, yetkililere çağrı yaparak sahtekarlığın önüne geçilmesini talep etti.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Aman dikkat!
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli’nin dünyaca ünlü tarım ürünlerinden biri olan kestanede yeni bir tehlike ortaya çıktı. Çin’den ithal kestaneler, yerli kestane adıyla pazara sunuluyor. Kilosu 200 TL olan yerli kestanenin yanında yarı fiyatına satılan Çin kestanesine karşı Nazilli Ziraat Odası Başkanı Yahya Anlıak vatandaşı uyardı.

“SAHTEKARLIĞIN ÖNÜNE GEÇİN”
Nazilli Ziraat Odası Başkanı Yahya Anlıak, kalitesiz Çin kestanesinin yıllardır iç pazara sunulduğunu belirterek, “Bize ulaştırılan bir videoda İstanbul’daki pazarlarda Çin kestanesinin üzerine ‘Aydın kestanesi’ yazılmış. 100 liradan satıldığını gördük. Bu açıkça sahtekarlık. Yetkilerden bu sahtekarlığın önüne geçilmesini istiyoruz” dedi.

“DENETİMLER SIKLAŞTIRILSIN”
Aydın kestanesinin kaliteli ve lezzetli olmasına karşın Çin kestanesinin lezzetsiz olduğuna dikkat çeken Başkan Anlıak “Biz ne kestane ithalatına ne de insanların ucuz kestane yemesine karşı değiliz. Biz sahtekarlığa karşıyız. Bu lezzetsiz ithal kestaneler Aydın kestanesi diye satılıyor. Bu kestaneyi alan vatandaş bir daha Aydın kestanesi almaz. Denetimler sıkı şekilde yapılıp bu sahtekarlık önlenmezse yerli üreticiye çok zarar verecek” diyerek yetkililere seslendi.

08 Ara 2023 - 15:05 - Ekonomi

Mahreç  Mustafa Çelik