Taklitlere dikkat!

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, zeytinyağı fiyatlarında yaşanan artıştan dolayı piyasaya taklit ve tağşişli ürün sürüldüğünü açıkladı ve uyarılarda bulundu.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Taklitlere dikkat!
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’de 2023 -2024 sezonu zeytinyağı üretiminde yok yılı olarak kabul edildi.

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, 179 bin ton beklenen zeytinyağı rekoltesinin, Aydın Ticaret Borsası’nca 100 bin tonun altında tahmin edildiğini belirtti.

Çondur, “Geçtiğimiz yıl Avrupa’da yaşanan kuraklıktan dolayı İspanya’nın 1 milyon tona yakın zeytinyağı üretimindeki kaybı, İtalya’nın ise 200 bin tona yakın kaybı bu sene de devam ediyor. Dolayısıyla dünya zeytinyağı arzında büyük bir azalma var. Uluslararası piyasalardaki fiyatlar da 8.500 Euro/ton seviyelerine yükselmiştir. Ülkemizde ise yurt dışındaki fiyat yükselişlerine endeksli olarak sızma zeytinyağlarında, üreticiden alım fiyatı 260- 280 TL'ye çıkmıştır" dedi.

İNTERNETE DİKKAT!

Piyasada zeytinyağı fiyatlarının yükselmesinden dolayı, özellikle kontrolü yapılmayan e-ticaret siteleri üzerinden düşük fiyatlı zeytinyağı satışının akıllara taklit ve tağşişi getirdiğini ifade eden Çondur, bu durumun hem insan sağlığı hem de ekonomi açısından sorun teşkil ettiğini belirtti.

Taklit ve tağşişli zeytinyağı satışlarının, sektörü olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Çondur, “İnsan sağlığı için tehlike oluşturan tağşişli zeytinyağının, Bakanlığımız tarafından sıkı denetimlerle takip edilmesi, cezai yaptırımların caydırıcı düzeyde arttırılması gerekmektedir.  Zeytinyağı tüketicileri ise zeytinyağını güvenilir satış noktalarından ve bilindik markalardan temin etmelidir” diye konuştu.

09 Ara 2023 - 09:51 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı