İkinci elde zam kapıda

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla ikinci el araç satışlarındaki '6 ay ve 6 bin kilometre' şartı ve ilan kısıtlamasının süresi uzatıldı. Bu kararla birlikte ikinci el piyasasında hareketlilik başladı. 15 Ocak tarihinden sonra fiyatların artacağı bildirildi. 

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Son iki yıldır otomobil ve emlak sektöründeki fahiş artışlar vatandaşları zor duruma soktu.  
Bakanlıklar, bunların önüne geçebilmek için önlemler aldı. 
İkinci el araç piyasasında Ticaret Bakanlığı'nın almış olduğu önlemler kendini gösterirken, fiyatlarda bir miktar da olsa azalış görüldü. Bu şekilde hem sıfır hem de ikinci el araç piyasasındaki köpük söndü. 

UZATMA KARARI 


Ticaret Bakanlığı önceki gün aldığı kararla ikinci el araç satışlarındaki "6 ay ve 6 bin kilometre" şartı ve ilan kısıtlamasının süresini 6 ay daha uzattı. 1 Ocak 2024'te sona erecek uygulama, 1 Temmuz 2024'e kadar devam edecek. 
Kararın sektöre yansımasının nasıl olacağına dair  değerlendirmelerde bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Aydın Erkoç, “Bu uygulamalardan sonra sıfır araçlar gerçek değerine indi. Sıfır araçlar inince ikinci el araçlar da gerçek değerine gelmiş oldu. Şu anda piyasada yüzde 20-25 oranında bir düşüş oldu” diye konuştu. 
 
 

09 Ara 2023 - 21:46 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi