Yörüklerin zorlu göçü

Aydın’ın Nazilli ilçesinde 19 yıl önce amatör fotoğraf tutkunlarınca kurulan Nazilli Fotoğraf ve Plastik Sanatlar Amatörleri Derneği (NAFOD), etkinliklerine bir yenisini daha ekledi.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Yörüklerin zorlu göçü
Yörüklerin zorlu göçü
+6
Haber albümü için resme tıklayın

NAFOD’un Nazilli’deki dernek binasında bir araya gelen fotoğrafçı Sabih Güzel ile fotoğraflarına konu olan aileler ve dernek üyeleri, yaklaşık 2 saat süren sunum etkinliğinde muhteşem görseller eşliğinde zorlu göçü adeta tekrar yaşadı.

Dernek üyeleri, Sabih Güzel’in Yörüklerin konar-göçer yaşamlarından bir kesit olan 4 bin adet keçi ve koyunla kışlakları Didim’den başlayan ve yaya olarak gerçekleştirilen 450 kilometrelik Uşak-Isparta-Afyon’a uzanan zorlu yolculuğunu hikayenin kahramanları ile birlikte izledi.

Fotoğrafçı Güzel, 2 yılda 29 ziyaret gerçekleştirdiği göç yolculuğunda çekmiş olduğu 8 binden fazla fotoğraftan seçilen ilginç kareleri fotoğraf sanatçısı dostları ile paylaştı.

İKİ YILLIK ÇALIŞMA
Sökeli Fotoğrafçı Sabih Güzel, “Ben Söke’de oturuyorum. 1976’dan beri fotoğraf çekiyorum. Ama asıl fotoğraf çekmeye başlamam 2009’da emekli olmamla birlikte oldu. Bir derdim var diyerek bir şeyler anlatmaya çalışmak için fotoğraf çekiyorum. Genellikle belgesel türünde fotoğraf çekmeye çalışıyorum. Çalıştığım konular da genellikle Türk Kültürü üzerine. Yani bizim Ege’nin deve güreşleri, yağlı güreşleri, rahvan at yarışları, sudan koyun atlatma ve göç olayı. Türkler göçebe bir toplum. Her ne kadar Anadolu’ya yerleşsek de halen göçerliğimiz devam ediyor. 2016-2018 yılları arasında 2 yıllık bir çalışmayla bu göçerleri fotoğrafladım. Kışlakları olan Didim’den başlayan ve yazlıkları olan Isparta-Uluborlu, Afyon, Uşak gibi yerlere yaya olarak gerçekleştirdikleri göçlerini kadrajıma aldım. Yaylalarda ürettikleri peynirlerden keçilerinin satışlarına kadar her şeyi takip ettim. 2 yıl süren çalışmayı bir sonraki nesillere kalması için fotoğrafladım. Bu çalışmamın sunumunu NAFOD üyeleri ve fotoğraflarıma konu olan Özden ve Koşar aileleri ile birlikte izledik. Bu akşam hep birlikte bu çalışmayı izlediğimiz için çok mutluyum” dedi.

10 Ara 2023 - 16:22 - Kültür Sanat

Mahreç  İhlas Haber Ajansı