Asgari ücret kaç lira olacak

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını gerçekleştirdi. İkinci toplantı 18 Aralık Pazartesi günü saat 13.30'da yapılacak.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İlk toplantı öncesi konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretin çalışanları enflasyona ezdirmeyecek en makul noktada belirlenmesi için çalışacaklarını söyledi.
Bu yıl ilk kez 4 işçinin yer alacağı komisyonda işveren tarafı yeni rakamın dengeli, işçi kesimi ise ücretin insan onuruna yakışır bir düzeyde olmasını talep ediyor.
Mevcutta 11 bin 402 lira olan asgari ücrete yapılacak zam, en geç aralık ayı sonuna kadar belirlenecek.

KAÇ LİRA OLACAK?
Asgari ücret 2024 rakamının belirlemesine yönelik süreç, resmen başlarken ilk tahmin de TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç'tan geldi.
Kılıç, "Bu ilk toplantıda muhtemelen herhangi bir sonuç çıkmaz. Genellikle karşılıklı temenni ve bu sürecin işlemesine ilişkin bir yol haritasının çizilmesidir. Geçtiğimiz son üç yılda ilk 15 gün içinde belli olmuştu ama bu sene yılın sonuna sarkacak gibi gözüküyor. Toplumda da ciddi bir beklenti var. Bu beklenti son yıllarda neden bu kadar arttı? Sigortalıların yüzde 41'i asgari ücret alıyor. Yaklaşık 7 milyon insanı etkiliyor.

YÜZDE 50'YE YAKIN
'Benim beklentim yüzde 50'ye yakın bir artışın geleceği yönünde' diyen Kıhlıç, açıklamasını şöyle tamamladı:
"Net üzerinden konuşacak olursak 17 bin 100 küsür liraya gelecek. Bu da temmuza göre yüzde 50; geçen yıl ocak ayına göre ise yüzde 100'lük bir artışı temsil ediyor. Burada rakam önemli ama daha önemli olan bizim satın alma gücünü konuşuyor olmamız. Belki bahar aylarında fiyat artışları biraz daha yükselecek ama bundan sonra düşüşe geçmesi bekleniyor. Bundan sonraki zam görüşmeleri de genellikle fiyat artışı ve ücret karşılaştırmalarının yapılması şeklinde geçecektir. "

11 Ara 2023 - 16:35 - Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi