Latmos'u keşfettik

Neolitik ve kalkolitik dönemlerin geçit alanı olma özelliğine sahip Latmos Dağları, bilim dünyasının dikkatini çekiyor. Latmos’un güneyine çıkan doğaseverler, tarihi ve doğal güzellikleri bir arada yaşıyor.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Latmos'u keşfettik
Latmos'u keşfettik
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın’ın tarihi ve doğal güzelliklerinin korunması adına önemli çalışmalar yapan Ekosistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği’nin (EKODOSD) her hafta düzenledikleri gezi turlarının bu haftaki durağı Latmos oldu.
Tarih öncesi kaya resimleri ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Latmos’un güneyinde yürüyen doğaseverler, en zengin alanlarda incelemeler yaptı.
Her zaman olduğu gibi doğa ve kültür gezilerinin devam edeceğini ifade eden EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü; “Eşsiz güzellikteki doğal ve kültürel zenginliklerle dolu Batı Anadolu’nun en ilginç coğrafyalarından biri olan Latmos (Beşparmak) Dağları’nın güney bölgesinde üyelerimizle birlikte bir etkinlik gerçekleştirdik. Köpek balığına benzeyen devasa bir kayayı inceledik. Latmos Dağları’ndan Çine Çayı vadisine kadar olan coğrafya görülen endemik Cyclamen mirable türünün güzelliklerini fotoğrafladık." dedi.

11 Ara 2023 - 17:43 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı