Kurtarılmayı bekliyor

Aydın’ın Karacasu ilçesinde Dandalaz Çayı üzerinde bulunan ve su ile çalışan tarihi değirmenler önce teknolojiye sonra da yıllara yenik düştü.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Kurtarılmayı bekliyor
Kurtarılmayı bekliyor
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Karacasu Afrodisias - Tavas yolunda 1900’lü yılların başında kurulduğu belirtilen tabiatla iç içe su değirmenleri yaklaşık 150 yıldır ayakta kalan nadir tapılar arasında bulunuyor.
Zamanında Aydın ve Denizli ilinden deve kervanları ile getirilen hububatların öğütülerek un yapıldığı değirmenler değirmen olmaktan öte eski bir kervansaray özelliği de taşıyor.
Develerin bağlanıp kölesteye çekildiği alanlardan, değirmene gelip aynı gün işi bitmeyince müşterilerin konaklama yerine kadar her şeyin o dönem muntazam yapıldığı tarihi tesis her kış biraz daha yıkılıp özelliğini kaybediyor.
Atadan kalma değirmen ve kervansarayın sadece konaklama bölümünü işleten Elmas sülalesinden Şükrü Elmas, “Bu değirmenler elektrikli değirmenlerin icadı ve büyük un fabrikalarının kurulmasına kadar faaliyetlerini sürdürmüş. 1950’lerden sonra değirmenler kullanılmadığı için atl duruma düştü. Yapılar çürümeye başladı. Bunlar aynı zamanda önemli bir kültürel miras. Tarihe ve turizme kazandırılsa çok güzel olur” diye konuştu.

12 Ara 2023 - 10:08 - Kültür Sanat

Mahreç  İhlas Haber Ajansı