Siyasi ahlaksızlık

Mustafa İberya Arıkan'ın Söke'ye Belediye Başkanı seçilmesi için çevrilen entrikalar yeni yeni ortaya çıkmaya başladı. CHP'lilerin çoğunluğu elde etmek için AK Partili Meclis üyesini 5 yıldızlı tatile götürdükleri, seçim sonrasında da eşini belediyede işe aldıkları öne sürüldü.

Erdal Savaş
Erdal Savaş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın'ı Söke İlçesi'nde Levent Tuncel'in vefatının ardından yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde dönen dolaplar, duyanları şaşkına çevirdi.
2019 yerel seçimlerinde CHP'den belediye başkanı seçilen Levent Tuncel, solunum rahatsızlığı nedeniyle 63 yaşında hayatını kaybetti.
Tuncel’in yerine belediye meclisi CHP’li Mustafa İberya Arıkan'ı başkan seçti.
Seçti seçmesine de çevrilen entrikalar, kirli pazarlıklar, yeni yeni ortaya çıkmaya başladı.

BAKIR'A ALTIN TATİL
O tarihte İYİ Parti'nin de desteğiyle Mecliste Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti ve MHP'nin 16, Millet İttifakı'nın ise 15 sandalyesi bulunuyordu. Meclis aritmatiğine göre belediye başkanlığının Cumhur İttifakı'na geçmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Ama olmadı. Başkanlığı CHP'li Arıkan kazandı. Nasıl kazandığı ise bugün anlaşıldı.
İddialara göre AK Partili İbrahim Bakır, e-Devlet üzerinden istifasını verdi, ama bundan kimsenin haberi olmadı. Sessiz sedasız ortadan kaybolan Bakır, oylamaya da katılmadı. Çünkü Bakır, oylamadan bir gün önce CHP Adayı Mustafa İberya Arıkan ve beraberindeki 2 kişi tarafından Bodrum'da 5 yıldızlı tatile götürüldü. İddialara göre rüşvet bile verildi.
Böylece Bakır'ın Bodrum'da güneşlendiği saatlerde Arıkan'da Belediye Başkanı seçildi. Bir süre bağımsız kalan Bakır ise daha sonra CHP saflarına katıldı.

KARISI BELEDİYEDE
İbrahim Bakır'a yapılan kıyaklar bununla da sınırlı kalmadı. Yine iddialara göre Söke Belediye Başkanı Arıkan, Bakır’a olan diyet borcunun son taksitini geçen hafta ödedi.
Mustafa İberya Arıkan, mahalli seçimlere 3 ay kala belediyeye 50 yeni personel alımını onayladı.
Bu kişiler arasında İbrahim Bakır'ın eşi Büşra Bakır'ın da olması “hesap ödendi” şeklinde yorumlandı.

12 Ara 2023 - 12:33 - Siyaset

Mahreç  Erdal Savaş