Gözler Meclis'te

Türk Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Hüseyin Doğan, sağlık çalışanlarının yanı sıra memur ve emeklilerinin artan enflasyona kurban edilmemesi gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

TBMM 2024 yılı bütçe görüşmeleri devam ediyor. Milyonlarca çalışan ve emekli yeni yıl zamlarının açıklamasını dört gözle bekliyor.
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Türk Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Hüseyin Doğan, milletvekillerine seslendi.
Zam oranlarının artan enflasyon karşısında eriyebileceğini hatırlatan Doğan, "TCMB’nin 2024 yılına ilişkin TÜFE hedefi yüzde 36 iken kamu görevlilerine kümülatif yüzde 26,5 zam öngörülmüştür. Bu kararın uygulanması durumunda hedeflere ulaşılsa bile memur ve emeklilerin maaşlarının en az yüzde 10 oranında erimesi söz konusu olacaktır. Buna karşın devlet alacaklarına uygulayacağı artış oranını yüzde 58,46 olarak belirlemiştir. Yani kamu, çalışanlarına yüzde 26,5 ama kendi alacaklarına yüzde 58,5 zam yapacaktır. Bütün bu rakamlar, 2024 yılı bütçesinin adalet temeline oturmadığını ortaya koymaktadır. Beklentimiz, milletvekillerimizin büyük haksızlıklara uğramış ve ekonomik zorluklar içinde bulunan memur ve emeklilerimizi gözetecek kararlara imza atarak 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesini memnuniyet verici şekilde TBMM’den geçirmesi yönündedir" diye konuştu.

13 Ara 2023 - 17:20 - Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi