Yunanistan'dan ses yok!

Yunanistan'ın Korfu Adası açıklarında Şubat 2022'de gerçekleşen feribot yangınında hayatını kaybeden vatandaşların kimlikleri 22 ay geçmesine rağmen halen belirlenemedi.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Yunanistan'dan ses yok!
Haber albümü için resme tıklayın

Yunanistan’ın Igoumenitsa şehrinden ayrılan ve İtalya’ya gitmek üzere yola çıkan feribotta, 18 Şubat 2022 tarihinde Korfu Adası yakınlarında yangın çıktı. Yangın sırasında feribotta bulunan Aydınlı tır şoförü Mehmet Çakır’dan bir süre haber alınamadı.
Çakır’ın ailesinin Aydın'ın Köşk ilçesine bağlı kırsal Çiftlik Mahallesi’ndeki evlerinde umutla süren bekleyişi yerini gerilime bıraktı. Yanan feribottan cansız olarak çıkarılan dört kişiden birinin Mehmet Çakır olabileceği ihtimali ile DNA testi yapılmasına karar verildi. Bu çerçevede 15 Mart 2023’te hastaneye giden abla Yeşim Gür’den alınan DNA örneği, kimliği belirsiz cesetler ile karşılaştırma yapılmak üzere Yunanistan'a götürüldü.

DNA TESTİ SONUÇLANMADI
DNA örneğinin alınmasının ardından yaklaşık 9 ay süre geçerken, Çakır'ın ailesinin endişeli bekleyişi de sürüyor Yunanistan'a gönderilen DNA testinin bir an önce sonuçlandırılmasını beklediklerini ifade eden Çakır'ın akrabalarından olan Hilmi Kun, "Mehmet, İzmir’in Urla ilçesinden aldığı balık yükünü İspanya’ya götürüyormuş. Feribot yangınından kısa süre önce arkadaşıyla yemek yemiş, daha sonra tıra geçmiş. Yangın başlayınca da arkadaşının feribotta Çakır’ı aradığını ancak bulamadığını öğrendik. O gün gemide neler yaşandı bilmiyoruz. İyi ya da kötü bir haber maalesef yok. Yangında kimliği belirsiz cesetler ile karşılaştırma yapmak için yaklaşık 9 ay önce DNA testi alarak Yunanistan'a gönderdiler. O da halen daha sonuçlanmış değil" dedi.

MEZARI BİLE YOK
Gaiplik kararı çıkması için mahkemeye başvurduklarını ifade eden Kun,"Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Mehmet'ten iyi ya da kötü bir haber yok. Psikolojik olarak da çöktük" diyerek, 42 yaşındayken 2 yıl önce kaybolan Mehmet Çakır'ın bir mezarının bile olmamasının üzüntülerini arttırdığını söyledi.

14 Ara 2023 - 13:58 - Asayiş

Mahreç  İhlas Haber Ajansı