Denize kavuştular

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, tedavileri tamamlanan nesli tehlike altındaki caretta caretta cinsi 3 deniz kaplumbağası, denizle buluşturuldu. "Güzel İzmir" adı verilen 35 yaşındaki carettaya ise göç yollarının izlenmesi amacıyla güneş enerjisiyle çalışan uydu takip cihazı takıldı.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Denize kavuştular
Denize kavuştular
Haber albümü için resme tıklayın

İzmir kıyılarında geçen Ocak ile Mart ayları arasında 1’i erkek 2’si dişi olmak üzere yaralı halde caretta caretta cinsi 3 iribaş deniz kaplumbağası bulunmuştu. Nesli tehlike altında olan carettalar, tedavi edilmeleri için Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından Muğla’daki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne (DEKAMER) gönderildi.

 TEDAVİ 6 AY SÜRDÜ

Merkezde yapılan kontrolde, deniz kaplumbağalarının vücutlarının çeşitli yerlerinde yara, kabuklarında da kırıklar tespit edildi. Bakıma alınan carettalar, yaklaşık 6 ay süren tedavi sürecinin ardından sağlıklarına yeniden kavuştu. Görevliler tarafından ‘Güzel İzmir, ‘Denizmir’ ve ‘Kırık’ adları verilen carettaların doğal ortamlarıyla buluşmaları için Kocagöl mevkiinde bulunan Güzelçamlı Sahili’nde etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Kuşadası Belediye Başkan Vekili Seyfi Seyhan Suvari, DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü görevlileri, çevreci derneklerin temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı. E

 KUMSALA BIRAKILDILAR

Etkinliğin ardından deniz kenarına taşınan caretta carettalar, sırayla kumsala bırakıldı. Kaplumbağalar, kumsalda kısa süre ilerledikten sonra dalgalarla buluştu. Öğrenciler ve doğaseverler, carettaların denize kavuşmalarını heyecanla izleyip, kamerayla görüntüledi.

Güzel İzmir adı verilen 35 yaşındaki carettaya 1 yıl süreyle göç yollarının izlenmesi amacıyla güneş enerjisiyle çalışan uydu takip cihazı yerleştirildi.

 EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, nesli tükenmekte olan canlıların korunması için çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Son dönemde caretta carettaların yuvalama alanı olarak Kuşadası sahillerini tercih etmeye başladığını görüyoruz. Bugün de deniz ekosistemi için çok önem taşıyan 3 deniz kaplumbağasının sağlıklarına kavuşturulup, denize bırakılmasına tanıklık ettiğimiz için çok mutluyuz” dedi.

 DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska ise “Caretta caretta cinsi deniz kaplumbağaları etçildir. Özellikle midye türü deniz canlılarıyla beslenirler. Aslında carettalar denizlerimizdeki balık çeşitliliğinin çoğalmasına da katkıda bulunurlar. Bu nedenle denizlerimizi temiz tutup, carettaların doğal yaşam ve yuvalama alanlarını mutlaka korumalıyız” diye konuştu.

15 Ara 2023 - 21:16 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı