Samos'a ulaştı

İzmir'de yaralı halde bulunan ve Kuşadası'nda tedavisi tamamlandıktan sonra takip cihazı ile birlikte maviliklere salınan Güzel İzmir isimli deniz kaplumbağası, Yunanistan'ın Samos Adası kıyılarına ulaştı.

Sezercan Makas
Sezercan Makas Tüm Haberleri
Samos'a ulaştı
Samos'a ulaştı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

İzmir’de yaralı halde bulunduktan sonra DEKAMER'e (Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) gönderilen Güzel İzmir isimli Caretta caretta (İribaş Deniz Kaplumbağası), tedavisi bittikten sonra diğer 2 kaplumbağayla birlikte geçtiğimiz Cuma günü Kuşadası Kocagöl plajından doğal yaşam alanı olan denize bırakıldı.

 Güzel İzmir'in nereye gideceği merak konusu olmuştu. DEKAMER tarafından yapılan takip sonucu kaplumbağanın önce Dilek Yarımadası Milli Parkı kıyılarında dolaştığı, daha sonra da Darboğaz’dan karşıya geçerek Yunanistan’ın Samos Adası kıyılarında gezindiği tespit edildi. Diğer 2 kaplumbağanın akıbeti ise bilinmiyor.

 UMARIM AV OLARAK YAKALANMAZ

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Kaplumbağaların nerelerde dolaştığı, nerelerde beslendiği ve kışı nerelerde geçirdiğinin bilinmesi açısından, uydu takip cihazlarının ne kadar önemli olduğunu Güzel İzmir isimli kaplumbağanın yol haritasından görmekteyiz. Umarız bir trol ya da gırgır ağlarına hedef dışı av olarak yakalanmaz ve yaşamını sürdürmeye devam eder" ifadelerini kullandı.

18 Ara 2023 - 18:55 - Gündem

Mahreç  Sezercan Makas