Nazilli’yi ilaçlıyorlar

Aydın’ın Nazilli ilçesinde yaşayan 21 yaşındaki ikiz kardeşler Muzaffer ve Hüseyin Büyükkarıncalı, genç yaşta giriştikleri tarım projesiyle büyük başarılara imza atıyor. Drone ile tarımsal ilaçlama yapan ikizler, Aydın bölgesinde ve Türkiye genelinde yoğun talep görüyor. 

Nazilli’yi ilaçlıyorlar
Nazilli’yi ilaçlıyorlar
Haber albümü için resme tıklayın

 Tarımsal üretimde teknolojinin gücü her geçen gün giderek artıyor. Dünyada ve Türkiye’de kullanılan drone ile ilaçlama sistemi Nazilli’de de yaygınlaşıyor. Nazillili 21 yaşındaki ikiz kardeşler Muzaffer ve Hüseyin Büyükkarıncalı'nın genç girişimci ruhu ile başlattığı drone ile ilaçlama sistemi Tarım Fuarı’nın ilgi odağı oldu.

 GENÇ YAŞTA BÜYÜK GİRİŞİM

 İkiz kardeşi ile başladığı projede en büyük desteklerinin birbirlerine olduğunu söyleyen Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi birinci sınıf öğrencisi Muzaffer Büyükkarıncalı, “Başlattığımız proje okuduğum bölümümle alakalı olduğu için ikizimle böyle bir işe girme kararı aldık. Kardeşime bir anda hadi bir drone alalım dedim, ilaçlamaya başlayalım. En başta birinci cihazı aldık, iş işi getirdi, sonra ikinci cihazı aldık. Şimdi de burada hem satış hem de kendimizi tanıtmak adına bir stand açmaya karar verdik. burada yaptığımız işi tanıtıyoruz. Siz arıyorsunuz, biz geliyoruz, tarlanızı ilaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

 ÇOK YÖNLÜ TASARRUF

 Drone ile ilaçlama yöntemiyle bir çok yönden tasarruf sağladıklarını söyleyen Muzaffer Büyükkarıncalı, “Drone sisteminin normal ilaçlama stiline göre bir farkı daha var. Daha az su kullanıyoruz, ürün zafiyeti olmuyor, ürün çiğnenmiyor, tasarruf doğuyor. Vakitten çok kazancımız oluyor, traktörün 3 saatte yaptığı işi 15 - 20 dakikada hallediyoruz. Hem insan gücü kullanılmıyor hem enerji tasarruf oluyor hem de kullandığımız cihazlar, elektrikli cihazlar olduğu için benzin ve mazot kullanmayarak çevreyi kirletmiyoruz. Çiftçilerimiz geleneksel tarımda 600 - 700 litre su kullanırken, biz 10 litre veya 40 litre anca kullanıyoruz. Talep şu an çok, biz zor yetişiyoruz zaten büyük çiftçilerimizi de yavaş yavaş kendi bünyelerine almaya başlıyorlar kendileri kullanmak için. Her gören bir daha attırmak istiyor.  Yüzde 8 yüzde 9’a kadar ürünü çiğnemediğimiz için tarlanın içine girmediğimiz için mahsülden kazancımız oluyor.” İfadelerine yer verdi.

 HEM OKUYUP HEM ÇALIŞIYORLAR

İkizi ile böyle bir projeye başlayarak başarıya ulaştıkları için çevreden olumlu tepkilerle karşılaştıklarını söyleyen 21 yaşındaki Adnan Menderes Üniversitesi İktisat bölümü birinci sınıf öğrencisi Hüseyin Büyükkarıncalı ise, “Kardeşimle beraber bu işi yapıyoruz . Hem öğrenciyiz, hem çalışıyoruz. Ben iktisat okuyorum, muhasebe işlerine bakıyorum, ikizim Ziraat mühendisliği okuyor. O ilaçlama işlerine bakıyor. Bu mesleğe giriştik gayet memnunuz. Çiftçiler de memnun, verim de alıyoruz, pamuk zamanında olsun, buğday zamanında olsun. Genelde traktörün giremediği yerlere biz kendimiz giriyoruz. Çiftçiler özellikle çok rahatladı, direkt ilacını alıp geliyorlar. Tarlada biz kendimizi direkt atıyoruz. 10 dakikada 20 dakikada yarım saatte değişiyor. Onlar için de memnunum. Traktörleri yıpranmıyor. Onu geçtim zamandan ve ilaçlardan çok önemli." dedi. 

 “ÇİFTÇİNİN YANINDAYIZ”

Yaşları genç olduğu için müşterilerin ilk başta tereddüt ettiğini ama daha sonra çok memnun kaldığını söyleyen ikizler, “Çiftçiler biraz daha yaşlı olduğu için biz onlara biraz çocuk geliyoruz ama yaptığımız işi, verdiğimiz  hizmeti görünce biraz daha içleri rahatlıyor. Artık bizi kendileri arıyor ve kahvede filan otururlarken bizleri anlatarak tanıştırıyorlar. Çiftçiler bizim yanımızda biz de onların yanındayız.” şeklinde konuştu.

18 Ara 2023 - 19:10 - Gündem