Aydın'da ilaç kaosu

İlaç fiyatlarına yapılan kur güncellemesinin 10 gün sonra yürürlüğe girecek olması hastaları mağdur ediyor. Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaaslan; “Olan gene hastalara ve hastasına ilaç bulmak için çırpınan biz eczacılara oluyor" dedi.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İlaç fiyatlarındaki Euro kuru güncellenmesine yönelik Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, ecza depolarının ilaç arzını azaltması sebebiyle birçok vatandaş ve eczacı karşı karşıya gelmeye başladı.
Aradığı ilacı bulamayan vatandaşlar duruma tepki gösterirken, 10 gün sonra yürürlüğe girecek olan karar sebebiyle depolardan ilaç temin edemeyen eczacılar da mağduriyet yaşamaya başladı.
Daha önce 14 TL olarak uygulanan güncel Euro değerine yüzde 25 zam yapıldı.

HEP AYNI SORUN
Yaşanan bu durum karşısında vatandaş ve eczacıların karşı karşıya geldiğini belirten Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaaslan, yıllardır aynı süreçleri yaşadıklarını ifade etti.
Sağlık sektöründeki bu sorunun getireceği tehlikeye dikkat çeken Karaaslan; “İlaç fiyatları güncellendi ancak 10 gün sonra yürürlüğe girecek. Dolayısıyla ilaç firmaları ve ecza depoları piyasaya ilaç arzını kıstı. Olan gene hastalara ve hastasına ilaç bulmak için çırpınan biz eczacılara oldu. Basitçe aşılabilecek bir konu, halk sağlığını olumsuz etkileyecek bir soruna dönüşüyor. Umarım yanlıştan hemen dönülür ve bu son olur” dedi.

19 Ara 2023 - 15:26 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı