Bir tarih daha kurtarılıyor

Aydın’ın Didim ilçesinin en önemli tarihi eseri Apollon Tapınağı’nın yanında bulunan ve yaklaşık 3 yıl önce şiddetli yağışlardan dolayı hasar gören tarihi binada restorasyon çalışmalarına başlandı.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Didim’de 2020 yılı Aralık ayında etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle bir kısmı yıkılan tarihi iki katlı binanın restorasyonuna 3 yıl sonra başlandı.
1924 yılında Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan mübadelenin ardından Didim’e yerleşen mübadil torunlarının ev olarak kullandığı iki katlı bina, daha sonra Apollon Tapınağı ile çevresinde arkeolojik kazı çalışmalarını yürüten Alman kazı heyetinin deposu olarak kullanılmıştı.
Hisar Mahallesindeki iki katlı tarihi binanın geçtiğimiz yıllarda Milet Müze Müdürlüğüne devredilirken, 100 yıldan fazla geçmişe sahip binanın duvarı 2020 yılında sağanak yağışa dayanamayarak yıkılmıştı.
Kültür ve Turizm Bakanlığına ait olan tarihi binanın, Bakanlık tarafından Hazineye devredildiği ve binanın restoresi için Aydın Valiliğine bağlı olarak Yatırım, İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na (YİKOP) devredileceği bildirilmiş ve yenileme sonrasında bina ihaleye çıkmıştı.
3 yıllık bir süreden sonra binada restorasyonun başlaması mahalle sakinlerini de memnun etti.

20 Ara 2023 - 12:15 - Kültür Sanat

Mahreç  İhlas Haber Ajansı