En büyüğü Germencik'te

Geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve kültürel mirasları ile açık hava müzesi olan Aydın’ın Germencik ilçesindeki ‘Yarışlar Kenti’ yaklaşık 190 metre pisti ile günümüze kadar gelen en büyük stadyumu ile dikkat çekiyor.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
En büyüğü Germencik'te
En büyüğü Germencik'te
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın’ın Germencik ilçesinde yer alan ve her geçen gün yapılan yeni keşiflerle adından söz ettiren Magnesia Antik Kenti, adeta zamanın içinde hala canlı bir şekilde duruyor.
Antik dönemde coşkulu oyunlara ve yarışmalara ev sahipliği yapmasıyla tanınan stadyum, tarihi bir anıt olarak günümüze kadar ulaştı.
Stadyumun podyumunda yer alan 150’ye yakın tanrıça kabartmaları, ziyaretçilere antik dönemin mitolojik atmosferini yaşatırken, her detayında estetik bir incelik bulunan kabartmalar, Magnesia’nın kültürel zenginliğini ve sanatsal birikimini ortaya koyuyor.
Antik kent aynı zamanda ziyaretçilerine de zaman tünelinde yolculuk yapma fırsatı sunuyor.
Bilim insanları, stadyumun sadece spor etkinliklerine değil, aynı zamanda sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yaptığını söylüyor.
Bu özel stadyum, sadece sporun değil, aynı zamanda antik dönemin kültürünü yansıtan birer sanat eseri niteliği taşırken, tarih ve kültür meraklılarını geçmişin izlerini keşfetmeye davet ediyor.

22 Ara 2023 - 09:43 - Kültür Sanat

Mahreç  İhlas Haber Ajansı