Hayat kurtaran müdahale

Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine göğüs ve karın ağrısı şikayetiyle başvuran 81 yaşındaki hasta, kardiyoloji servisinin müdahalesi ile sağlığına kavuştu. Hastaya ameliyat gerektirmeyen bir yöntem olan balon ile ana atardamarına stent açılması kararı alındı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

ADÜ Hastanesi Acil Servisine göğüs ve karın ağrısı şikayetiyle başvuran N.B (81), yapılan tetkikler sonucunda kardiyoloji servisine yatırıldı.  Çekilen BT aortografide yaşlı hastanın karaciğer, mide ve dalağı besleyen ana atardamarın (truncus coeliacus) tıkalı olduğu tespit edildi. Hastaya ameliyat gerektirmeyen bir yöntem olan balon ile ana atardamarına stent açılması kararı alındı.

 Doç. Dr. Cemil Zencir ve Dr. Öğr. Üyesi Sevil Gülaştı öncülüğündeki ekip, hastanın kasık atardamarından truncus caeliacus’a ulaşarak özel teknik ve malzemeler kullanarak tam bir açılma gerçekleştirdi.

TABURCU OLDU

Doç. Dr. Cemil Zencir ve Dr. Öğr. Üyesi Sevil Gülaştı, “Takipler sırasında hastamızın karın ağrısı şiddetlenince yapılan incelemede karaciğer tahlillerinin yüksek olduğu belirlendi. Hasta, gastroenteroloji ve genel cerrahi bölümlerine konsülte edildi. Çekilen BT aortografide, karaciğer, mide ve dalağı besleyen ana atardamarın tıkalı olduğunun tespit edilmesinin ardından ameliyat gerektirmeyen bir yöntem olan balon ve stent ile açılması kararı alındı. Müdahaleden sonra hastanın durumu hızla düzeldi. Karaciğer fonksiyon testleri normale döndü, böbrek testleri tamamen düzeldi. Şikayetleri geçen hasta önerilerle taburcu edildi.” dedi.

# adü

22 Ara 2023 - 18:58 - Sağlık

Mahreç  Haber Merkezi