Grip, RSV, Covid birbirine karıştı

Son günlerde üst solunum yolu hastalıklarında büyük bir artış yaşanıyor. Öztürk, ‘‘En çok da belirtileri aynı olan ve bu yüzden birbiriyle karıştırılan grip RSV ve Covid-19 vakaları yaygın görülüyor’’ dedi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Halsizlik, öksürük, ateş ve vücut ağrıları gibi şikayetlere neden olan üst solunum yolu hastalıkları küçük büyük herkesi ele geçirdi.
Bir anda artan ve sonu gelmeyen grip, RSV ve Covid’in adeta birbirine karıştığını belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Vefa Öztürk, ancak testle ayırt edilebilen ve iyileşme süreçleri de hayli uzun süren bu hastalıklarla ilgili şu bilgileri verdi:
Grip ve RSV (Respiratuar Sinsityal Virus) şu anda mevsim itibariyle çok görülen hastalıklar. Son sırada ise Covid enfeksiyonları var. Bu hastalıkların ortak belirtilerinin ve başlangıç zamanlarının aynı olması, kışın artması bu hastalıkların birbirine karışmasının en önemli sebebidir. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ateş, geniz akıntısı, öksürük, halsizlik, vücut ve eklem ağrılarına yol açan bu hastalıklar biraz ilerlediklerinde nefes darlığı, balgam, göğüs ağrısı ve baş ağrısı gibi belirtilere de neden olur. Nadiren de mide bulantısı, karın ağrısı ve ishal de yapabilirler.

JN1 VARYANTI TEHLİKELİ
JN1 varyantı, Omicron’un BA.2.86 varyantının spike proteininde türeyen, Covid-19’un yeni varyantıdır. Artan JN1 vakaları nedeniyle ve JN1’in baskın varyant haline gelmesi nedeniyle koronavirüs JN1 varyantı Dünya Sağlık Örgütü tarafından “dikkat edilmesi gereken varyant” olarak sınıflandırılmıştır. Bu varyanta yakalanan hastalar, eski varyantlara yakalandıklarında nasıl etkilendiyse aynı derecede etkilenmektedir. En çok görülen belirtileri; burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ateş, halsizlik, boğazda yanma, ağrı ve nadiren de olsa koku kaybı gibi şikayetlerdir. Bu nedenle bu varyant ile ilgili endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır.

# grip

26 Ara 2023 - 23:36 - Sağlık

Mahreç  Haber Merkezi