İşte işin aslı!

Aydın'ın Nazilli ilçesinde bir kadının eski sevgilisini sırtından bıçaklaması, yeni bir tartışmanın da fitilini ateşledi. MANŞET, bu konuda hukukçuların görüşüne başvurdu.

Melek Fırat
Melek Fırat Tüm Haberleri
İşte işin aslı!
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın'da yeni bir tartışma başlatan olay Nazilli'de yaşandı.
H.B isimli kadın tartıştığı sevgilisi İ.P'yi sırtından vurdu.
Aldığı bıçak darbesiyle yaralanan genç, kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı.
Ancak bu olay erkeklerin de ayaklanmasına öncülük etti.
Sosyal medyadan tepkilerini dile getiren Aydınlılar, İstanbul Sözleşmesi'nde yer alan 'Kadının beyanı esastır' maddesini eleştirdi.

HUKUK NE DİYOR?
MANŞET, erkeklerin tepkilerini hukukçulara sordu.
Avukat Büşra Kocaman, “Kadının beyanı esastır” ifadesi yanlış algılanmaktadır. Yapılan yargılamalarda mağdur beyanları, sanık beyanları, tanık ifadeleri, somut deliller bir arada değerlendirilmekte ve maddi gerçeğe ulaşılmaya çalışılmaktadır. 6284 sayılı kanuna göre yalnızca kadının değil, cinsiyet ayrımı gözetmeden şiddet mağdurunun beyanı akut şiddetten korunmak üzere esas alınmaktadır. Bu sebeple mağdur erkek de olsa kadın da olsa ayrım yapılmaksızın beyanına itibar edilmektedir." dedi.
Kocaman, Yargıtay içtihatlarında mağdur ve sanık beyanlarının her zaman diğer somut delillerle birlikte değerlendirildiğinin altını çizdi.

HERKES EŞİTTİR
Avukat Ahmet Çetinbilek ise kanun önünde herkesin eşit olduğuna vurgu yaptı.
Çetinbilek, "Kadının beyanı esastır ilkesi kadınlara yargılama süreçleri boyunca özen gösterilmesini gerektirse de, bu ilkenin kötüye kullanılmaması gerekmektedir. Yargılama süreçleri boyunca sanık şüpheden yararlanır ilkesi de göz ardı edilmemelidir. Kanunlar önünde herkes eşittir. Özellikle feminist grupların toplumda algı oluşturmak suretiyle, adliyeye intikal etmiş ceza dosyaları nezdinde halkı manipüle etmesinin de önüne geçilmesi gerekmektedir" diye konuştu.

27 Ara 2023 - 15:36 - Gündem

Mahreç  Melek Fırat