Geleceğin taksisi

Çin’in yerli teknolojiyle geliştirdiği iki tonluk elektrikli dikey kalkış ve iniş hava aracı test uçuşunu başarıyla tamamladı. Yerli teknolojiyle geliştirilen hava aracı geleceğin “hava taksisi” olarak değerlendiriliyor.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Shanghai Havacılık Teknolojisi adlı şirket tarafından geliştirilen ve tasarlanan hava taksisi M1, 10 metre uzunluğunda, 3 metre yüksekliğinde, 15 metre kanat açıklığına ve 2 ton ağırlığa sahip.

 M1 aynı zamanda 250 kilometre tasarım menziline saatte 200 kilometre seyir hızına sahip olup, maksimum yük kapasitesi 500 kg olarak tasarlandı ve aynı anda 5 kişiyi taşıyabiliyor. M1, 6. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda yoğun ilgiyle karşılandı ve sipariş aldı. Uzmanlar, Çin’in gerek insansız uçak, gerekse elektrikli dikey kalkış ve iniş uçakları konularında dünyanın ilk sıralarında yer aldığını savundu.  

 İnsansız hava araçlarına benzeyen bu uçak pist gerektirmiyor ve dikey iniş-kalkış yapabiliyor, elektrikle çalıştığı için düşük gürültü ve sıfır karbon emisyonu sağlıyor. M1, montajı ve birleştirme işlemini tamamlamak için yalnızca 2 ila 3 kişiye ihtiyaç duyuyor. Neden bu kadar kolay olduğunun sırrı, ultra hafif karbon fiber kaplamasında yatıyor.

 Çin Sivil Havacılık İdaresi Yardımcı Araştırmacısı Xu Dongsong, Çin’in şu anda hem eVTOL (elektrikli dikey kalkış ve iniş uçakları) hem de İHA alanında dünyada birinci sırada yer aldığını belirtti.

# taksi

27 Ara 2023 - 23:12 - Teknoloji

Mahreç  Haber Merkezi