İşveren teşvik istiyor!

Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, yeni asgari ücrette işveren üzerindeki yükün hafifletilmesi için birçok teşvikin hayata geçirilmesini istedi.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
İşveren teşvik istiyor!
Haber albümü için resme tıklayın

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, dün gerçekleştirilen toplantıda 2024 yılı için kararını verdi.
Komisyon, asgari ücreti %49 artırılarak 17.002 TL olarak açıkladı.
Asgari ücrete işveren desteği de 700 TL olarak açıklandı. Buna göre 17.002 TL'lik asgari ücretin işverene maliyeti 23.502,94 TL oldu.
Yeni asgari ücretin işverene maliyeti çalışan başına, net asgari ücret, 17.002,12 TL, SGK primi (iş veren payı) 3.100,39 TL, İşsizlik sigortası primi 400,05 TL, SGK Primi (işçi payı) 2.800,35 TL, İşsizlik Sigortası Primi (işçi payı) 200,03 TL olarak belirlendi.

VERGİ TEŞVİKİ
Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, MANŞET'e yeni asgari ücreti değerlendirdi.
Hakan Ülken devletin işveren desteğini arttırması gerektiğini belirterek, “İşçilerimizin hayatını devam ettirecek ve insani yaşamlarını sürdürecek rakamlar bizim önceliğimiz. Ancak işverenlerin üzerindeki yükler aşırı bu yüklerin yok olması için bir teşvik desteklenmelerinin sağlanması gerekiyor. Bu noktada vergi dilimleri başta olmak üzere, kaldırılan bir çok teşvikin hayata geçirilmesi lazım. İstihdamın sürdürülebilirliği adına bu tarz önlemler şartı. Yük onların omzunda kalkacak.” dedi.

HAMLE YAPILMALI
Her asgari ücret belirlenmesinin ardından işveren desteğini dile getirdiklerini hatırlatan Hakan Ülken, “Bu dönemsel olarak oluyor. Bizim işimiz bunları dile getirmek hayata geçmesini sağlamak. Sağlanması için lobi faaliyeti yapmak. O nedenle mutlaka bir hamle yapılması lazım. Aksi halde hem üretim hem istihdam olumsuz yönde etkilenir.” diye konuştu.

28 Ara 2023 - 15:41 - Ekonomi

Mahreç  Mustafa Çelik