Yapay zeka çığır açacak

Her geçen gün daha da ilerleyen yapay zekâ teknolojisi 2024 yılında yeni alanlarda faaliyet gösterecek. Birçok alanda kullanıma sunulan yapay zekâ teknolojisi, yeni yılda film, dizi ve müzik sektöründe de ye alacak.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

2023 yılında kullanıma sunulan yapay zekâ teknolojisi her anlamda geliştirildi. Günlük yaşamdan savaşlara, haberden fotoğrafa birçok alanda kullanılan yapay zekânın yeni yılda daha da geliştirilerek farklı sektörlerde hizmete sunulması bekleniyor. ‘Üretken Yapay Zekâ’ döneminin başlayacağı yeni yılda insanları birçok yenilik bekliyor olacak.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Sefer Darıcı, 2024 yılının yapay zekâ açısından çığır açılacağı bir yıl olacağını ifade ederek, “2024 yılı yapay zekâ teknolojilerinin ‘Üretken Yapay Zekâ’ olarak adlandırdığı yeni bir döneme giriş sağlayacak. Üretken yapay zekâ kavramı sadece görüntü ve ses işleme değil çok karmaşık içerik süreçlerinin de üstünden kalkabileceği bir süreç olacaktır. Yapay zekâ teknolojilerinin 2024’te geleceği nokta birçok farklı sektörü de etkileyecektir. Özellikle müşteri hizmetleri bağlamında çağrı merkezlerini etkileyeceği düşünülüyor. Özellikle günümüzde birçok firma sohbet botlarını kullanıyor. Ancak yapay zekânın sesi sentezleyebilmesi ve iyi noktalara gelmesi 2024 yılı itibariyle çağrı merkezlerinden yapay zekânın müşteriyi karşılayan kişi olarak yani bir yapay zekâ çalışanı olarak başladığı yıl olmuş olacak. Yapay zekâ teknolojileri sadece ticari alanda değil aynı zamanda film ve dizi sektöründe hatta müzik sektöründe de çok önemli gelişmelere sahne olacak” diye konuştu.
Yapay zekâ teknolojisi ile birlikte karakterler ve yeni sanatçıların oluşturulacağına dikkat çeken Darıcı, medya sektöründe büyük yenilikler beklediklerini sözlerine ekledi.

31 Ara 2023 - 12:47 - Teknoloji

Mahreç  İhlas Haber Ajansı