McDonalds’a İsrail darbesi

Gazze’de soykırım yapan İsrail’e açıktan destek veren ABD’li fast food şirketi McDonald’s dünya genelindeki boykotlardan ciddi şekilde etkilendi. Şirketin  Üst Yöneticisi Chris Kempczinski, boykottan etkilendiklerini açıkladı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İsrail'e destek açıklamasının yanı sıra İsrail askerlerine bedava yemek dağıtacağını açıklaması büyük tepki toplayan hızlı yemek şirketi Mcdonalds'tan beklenen itiraf geldi.

Şirketin Üst Yöneticisi Chris Kempczinski, boykottan etkilendiklerini açıkladı.

Kempczinski, sosyal iş ağı ve paylaşım platformu LinkedIn hesabından yaptığı paylaşımda, Orta Doğu’da ve dışındaki pek çok pazarda, Gazze'deki savaştan ötürü McDonald's gibi markaları hedef alan boykotlardan şirketin anlamlı ölçüde etkilendiğini belirtti.

Şirketin, İslam ülkeleri dahil olmak üzere faaliyet gösterdiği her yerde istihdam sağladığını savunan Kempczinski, şirkete yönelik boykotun "cesaret kırıcı ve temelsiz" olduğunu iddia etti ve yanlış bilgilendirme kurbanı olduklarını savundu.

İsrail'in 7 Ekim'de Gazze Şeridi'ne yönelik başlattığı saldırılara destek niteliğinde açıklamalar yapan ve yardımlar gönderen uluslararası firmalar, dünya çapında boykot ve protestolarla karşılaştı

ABD'li kahve zinciri Starbucks, gıda zinciri McDonald's ve İspanyol İnditex grubuna bağlı Zara firmaları başta olmak üzere boykot ve Filistin yanlısı gösteriler nedeniyle tepkiler alıyor.

Dünyanın farklı ülkelerindeki McDonald's şirketleri de İsrail askerlerine dağıtılan bedava yemeğin, McDonald's İsrail'in tasarrufunda olduğu yönünde açıklamalar yapmıştı.

McDonald’s Türkiye ise "başta kadınlar, çocuklar ve yaşlılar olmak üzere savaş mağduru olan Gazze halkına 1 milyon dolarlık insani yardım desteğini sunacağını" duyurmuştu.

06 Oca 2024 - 10:28 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi