Ulaşıma yüzde 60 zam geliyor

Asgari ücrete 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yüzde 49 oranında artış yapılmasıyla zam furyası başladı. Aydın’da lokantacıların ardından zam sırası kent içi toplu taşımaya geldi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Başkanı Okan Yalçın artan maliyetler karşısında istemeseler de zam yapmak zorunda kalacaklarını söyledi.

YÜZDE 50 -60 ARASI

MANŞET’e açıklama yapan Yalçın, “Asgari ücrete zam gelmesiyle birlikte gerek şoförlerimiz, gerekse de sanayideki tedarikçilerimiz, fiyatların üstüne bindirdi. Yılbaşı öncesi 1000 liraya yaptırdığımız bir işi 1500 liraya, 10 bin liraya yaptırdığımız işi 15 bin liraya yaptırıyoruz. Mazot fiyatları da ortada. Bu nedenle biz de ilk UKOME toplantısından zam talep ediyoruz. Dört gözle bekliyoruz desek yanlış olmaz.“  dedi ve ortalama yüzde 50- 60 bandında bir zam öngördüklerini dile getirdi. 

ÖTV ve KDV İNDİRİMİ

Okan Yalçın ulaşıma zam yapılmaması için yolu da gösterdi. Sektörlerinin en büyük maliyetinin mazot olduğunu hatırlatan Yalçın kullandıkları akaryakıttaki ÖTV’nin kaldırılması ya da indirim yapılması durumunda zamma gerek kalmayacağını belirtti.

Yalçın, "ÖTV +KDV indirimi olursa fiyatlarda indirim bile yapılabilir. Aydın’da günlük 40 bin kişi taşıyoruz. Zam yaparsak binlerce kişi etkilenecek. 10 lira verirken öğrencimiz yarın 15 lira verecek. Bu noktada devletimizden destek bekliyoruz.” diye konuştu.

ÜCRETSİZ TAŞIMA

Geçtiğimiz yıl sorun haline gelen ücretsiz taşımalar ile ilgili de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan artış müjdesi beklediklerini ifade eden Okan Yalçın, mevcut ödenen desteğin yetersizliğine değindi.

Aydın’da şehiriçi toplu taşımada mevcut tarife Ağustos 2023’de belirlenmiş tam bilet 14 öğrenci bileti  de 10 lira olmuştu.

06 Oca 2024 - 13:37 - Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi