İncirliova coştu

Aydın’da kış mevsiminin en önemli festivalleri arasında yer alan deve güreşleri sezonu İncirliova’da start aldı. Hava muhalefeti nedeniyle 1 gün önceye çekilen güreşlere ilgi yoğundu.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
İncirliova coştu
İncirliova coştu
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Özellikle Ege Bölgesi’nin önemli kültürlerinden olan deve güreşlerinde, yılın ilk güreşi İncirliova Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirildi.

İncirliova Belediyesi tarafından yapılan yeni deve güreşi arenasında ilk kez gerçekleştirilen güreşlerde pehlivan develer maharetlerini sergiledi.

Aydın başta olmak üzere, çeşitli illerden gelen 170 deve kıran kırana mücadele etti.

PANAYIR GİBİ

Sabah saatlerinde daylak güreşleri ile başlayan kapışma, akşama kadar devam etti.

Gerek Aydın’da yetiştirilen gerekse İran’dan getirilen develer zaman zaman çırpma, zaman zaman da sağ ve sol teklerini gösterdi.

Baştan sona dostluk müsabakaları şeklinde devam eden güreşlerde kıyasıya mücadele yaşanırken renkli görüntüler de ortaya çıktı.

BAŞKAN MUTLU

Protokol üyeleri ile birlikte deve güreşi alanında dolaşarak vatandaşları selamlayan İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, 37. İncirliova Deve Güreşi Festivali’ni hava muhalefeti sebebiyle 1 gün önceye aldıklarını söyledi.

Kaya, vatandaşların yoğun ilgisinden memnun kaldığını dile getirdi.

Deve güreşi kültürünün yaşatılması gerektiğine ve belediye başkanlarının destekleri olmadığı sürece bu organizasyonların düzenlenmesinin zor olduğuna vurgu yapan Kaya; "İncirliova’nın yeni güreş arenasında ilk defa güreşlerimizi gerçekleştiriyoruz. 50 yıllık bir sahamız vardı, asfalt kenarında ama çok şükür yeni alanımızı İncirliova’mıza kazandırdık. Yeni saha yeni güreş arenası. Çok uğraştık ama tabi eksiklerimiz var. İnşallah seneye daha güzel bir şekilde tamamlayacağız. Ben 40 yıldır bu kültürün içindeyim." dedi.

Kıyasıya mücadele içinde geçen güreşlerde şampiyonluk kupaları için arenaya çıkan pehlivan develer, güreşseverleri coşturdu.

Kıyasıya mücadele sonunda şampiyon develerin sahipleri ise kupalarına kavuştu.

06 Oca 2024 - 17:58 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı