AYDIN SANA GÜLÜYOR BAŞKAN

Mustafa Savaş’ın Büyükşehir adaylığını eleştirmek isterken bilgi seviyesini ifşa eden CHP Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı, ilkokul çocuklarının bile yapmayacağı türden bir açıklamaya imza attı. AK Parti ve MHP’yi hedef alan Saatçı, “Onlar 'Cumhur İttifakı' diyorlar, biz 'halkla ittifak' diyoruz” dedi. ‘Cumhur’ kelimesinin TDK’da ki karşılığının ‘halk’ olduğunu bilmeyecek kadar gözü kara muhalefet yapan Saatçı, bu sözleriyle komik duruma düştü.

Erdal Savaş
Erdal Savaş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kuruculuğunu Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi’nin Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı, muhalefet edeyim derken cehaletini ortalığa saçtı.
Mustafa Savaş’ın Aydın Büyükşehir Belediye başkan adayı gösterilmesini değerlendirdiği açıklamasında, İYİ Parti’yi kastedip herhangi bir siyasi oluşum ile ittifak yapmamaları halinde bile yerel seçimleri kazanacaklarını belirten Hikmet Saatçı, AK Parti ve MHP’yi hedef aldı. Ancak dile getirdiği ifadeler ne denli bilgi yoksunu olduğunu belgeler nitelikteydi. AK Parti ve MHP’nin birlikteliğini eleştirmek isteyen Saatçı, “Onlar 'Cumhur İttifakı' diyorlar, biz 'halkla ittifak' diyoruz. Biz halkımızla beraber iş birliği yapıyoruz. Halkımızla beraber bu seçime giriyoruz. Onlar Cumhur İttifakı’yla gidiyorlar” şeklinde bir cümle kurarak Türk dil kurumunu yok saydı.
Saatçı’nın bilgiden yoksun açıklamasını değerlendiren edebiyatçılar, CHP İl Başkanının Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 1932 yılında kurulan Türk Dil Kurumu, (TDK) sözlüğüne bir kez dahi bakması halinde, ‘Cumhur’ kelimesinin karşılığının, ‘Halk’ olduğunu görebileceğini belirtiyor. Edebiyatçılar ayrıca, Hikmet Saatçı’nın açıklamasının önemli bir yanlışı ortaya çıkarması açısından önemli olduğunu belirterek, “Bazen susmak konuşmaktan daha fazla yarar sağlıyor” dedi.

08 Oca 2024 - 17:38 - Siyaset

Mahreç  Erdal Savaş