Nostalji oldular

Türkiye’de 1950’li yıllara kadar yük taşımada işlemlerinde kullanılan develer bu alandaki misyonunu tamamlayınca kültür hizmeti vermeye başladı. Develer şimdi turizme hizmet ediyor.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Nostalji oldular
Nostalji oldular
Haber albümü için resme tıklayın

Yörük kültürünün yaygın olduğu bölgelerde lüks otomobiller yerine günlük kirası 4 bin TL civarında olan uysal develer düğünlerde gelin ve sünnet çocuğu taşıyarak sahibi için önemli bir gelir kaynağı oluyor.

Özellikle şenliklerde başta çocuklar olmak üzere yediden yetmişe pek çok kişinin deve ile tur atıp hatıra fotoğrafı çektirmesi Aydın’da deveciliği cazip hale getirdi.

100 METRESİ 100 TL

Yaklaşık 100 metre mesafede turu 100 TL’ye binilen develeri sayesinde ekmek kazandıklarını belirten deveciler, “Yörük kültürünün vazgeçilmezlerinden biri de develerimiz. Ancak yerleşik hayata geçilince Yörük kültürü de unutulmaya başladı. Aydın’da pek çok kişi yılın dört mevsimi hayvan sürerek yaşama geleneğine son verdi. Ancak deve besleme geleneği ise halen devam ediyor." diyor.

Özellikle şehir merkezlerindeki festivallerde yeni neslin deve binmeye meraklı olduğunu anlatan deveciler, "Gelen talepler üzerine deve turları düzenlemeye başladık. 2024 yılı için 3-4 dakika süren kısa mesafeler için tur ücreti kişi başına 100 TL alıyoruz. Talep yoğun olunca iyi gelir elde ediyoruz. Vatandaşlar da nostalji yaşıyor. Pek çok kişi hem deve turu yapıyor. Hem de hatıra fotoğrafı çektirip anı biriktiriyor. Develere olan ilgi bizim için de ekmek kapısı oluyor” diye konuştu.

12 Oca 2024 - 11:00 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı