BÜYÜK CEZALAR KAPIDA

Ticaret Bakanlığı’nın 1 Ocak’tan itibaren zorunlu hale getirdiği lokanta restoran, kafe, pastane gibi yeme içme sektöründe yer alan işyerlerine fiyat tarifesi asma ve masaya koyma zorunluluğuna uymayanlara ceza kapıda. Uzmanlar, bugüne kadar beklentileri karşılamayan işletmelerin denetimine başlanacağını belirtip biran önce fiyat tarifelerinin hazırlanması tavsiyesinde bulunuyor.

Erdal Savaş
Erdal Savaş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Haksız rekabetin önüne geçilmesi ile vatandaşların tükettikleri gıdalara ne kadar ödeyeceğini bilerek masaya oturması amacıyla hazırlanıp Ticaret Bakanlığı’nca 1 Ocak’ta yürürlüğe sokulan ‘Fiyat Etiketi Yönetmeliği’ birçok işletmede uygulanmaya başlandı.
Lokanta, restoran, kafe, bar, pastane gibi yeme içme sektörü kapsamındaki işyerlerine getirilen fiyat tarifesi asılması zorunluluğuna uymayanları büyük cezaların beklediğini hatırlatan uzmanlar, Aydın’da onlarca işletmenin işi ağırdan aldığını belirterek, “Kanun, tarifenin üstünde yemek satışına izin vermiyor ancak daha düşük fiyata satabilirsin diyor. Müşterinin, yediği yemek için ne kadar ödeyeceğini bilmesi gerektiğini söylüyor. Tüm esnafın bir an önce fiyat tarifesini alıp işyerine asması gerekiyor. Yapılacak bir denetimde fiyat tarifesinin olmaması nedeniyle çok ağır ceza yeme riski var. Tezgâhtaki yemek başına ceza yazılıyor” uyarısında bulundu.
Öte yandan, tarifesi olmayana ceza kesileceğini bir kez daha vurgulayan uzmanlar, Yeni yasal düzenleme ile lokanta, restoran, kafe, pastane gibi yerlerin kapı girişinde herkesin rahatça görebileceği bir yere fiyat tarifesi asması, masalarda da görünür bir şekilde fiyat listesinin bulundurması gerektiğini, aksi halde 2172 lira para cezası kesileceğini belirtiyor.

14 Oca 2024 - 12:20 - Ekonomi

Mahreç  Erdal Savaş