Germencik’te kızdıran nankörlük

Aydın’ın Germencik İlçesinde nankörlüğün dibine vuran bir vicdansızlık yaşandı. İşleri düştüğünde kullanılıp sonrasında sahipleri tarafından kaderine terk edilen atlar, karınları acıkınca çevredeki ekili alanlara dadandı. Hal böyle olunca tarla sahipleri de soluğu Çiftçi Malları Koruma Başkanlığında aldı.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Germencik’te kızdıran nankörlük
Germencik’te kızdıran nankörlük
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın’ın Germencik İlçesi, Bozköy Mahallesinde sahipleri tarafından kullanıldıktan sonra yem maliyetinden kaçmak için doğaya bırakılan atlar, karınlarını doyurmak için ekili alanlara dadandı. Nisan aydında başlayıp Haziran’a kadar tarlalara sürülen, sonrasında ise Ekim ve Kasım aylarında tohum ekiminde kullanılan atlar, havaların soğumaya başlamasıyla kaderlerine terk edildi. Sayısı 10’u bulan atlara yem parası vermekten kaçınan sahipleri tarafından terk edilen hayvanların ekili alanlarına zarar verdiğinden yakınan çevredeki üreticiler, zararlarının karşılanması amacıyla Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nın kapısını çaldı.
Abdurrahman Karazor isimli bir üretici yaşadığı sıkıntıyı dile getirdiği şikâyetinde atların sahiplerine sitem ederken, sorunun çözümünü beklediklerini kaydetti. Çiftçi Malları Koruma Başkanlığına da sitem eden Karazor, "Bu atların hepsi sahipli. Ancak sahipleri ihtiyacı olduğunda kullanıp bu atların üzerinden para kazanıyorlar. Çift sezonu bittiğinde de herkes atlara yem vermemek için olumsuz hava şartlarına rağmen salıveriyorlar. Aç kalan hayvanlar da başta ekili araziler olmak üzere her yere girip zarar ve ziyana neden oluyor. Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı her karış arazimizden koruma parası adı altında aidat almasına rağmen bizim sorunlarımızı görmezden geliyor. Atların sahiplerine durumu bildirmemize rağmen kimse aldırış etmiyor. Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nın görevini yerine getirmesini istiyoruz" diyerek, tepkisini dile getirdi.

18 Oca 2024 - 09:40 - Gündem

Mahreç  İhlas Haber Ajansı