Aydınlı çiftçileri de ilgilendiriyor

Kayıt dışı üretim yapan ancak Çiftçi Kayıt Sistemi’nde olmayan seralar, bu yıl sonuna kadar kayıt altına alınacak. Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, toplam 485 bin dekar sera alanında kayıtlı üretim yapıldığını ve kalan yüzde 40’lık kısma yönelik yasal düzenleme yapılacağını açıkladı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Tarımda planlı üretimle yeni bir döneme hazırlanan Tarım ve Orman Bakanlığı üretimin tamamını kayıt altına almayı hedefliyor. Seracılık sektöründe de bu kapsamda yasal düzenleme yapılacak.

Antalya’da Seracılık Çalıştayı'nda konuşan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, toplamda 485 bin dekar alanda kayıtlı üretim yapıldığını bu alanın toplam seracılığın yüzde 60’ını oluşturduğunu ve kalan yüzde 40’lık alanın bu yıl yapılacak mevzuat düzenlemesiyle kayıt altına alınacağını söyledi.

AYDIN’DA ÜRETİME BAŞLANDI 

Sektörde kayıt altına alınan işletmelerin teşviklerden de yararlanacağını kaydeden Bakan Yumaklı, seracılığın son 21 yılda yüzde 123 büyüyerek, piyasaya 9,4 milyon tonluk sebze ve meyve arz ettiğini açıkladı. Türkiye’nin tarımda 30 milyar dolarla net ihracatçı olduğunu belirten Yumaklı, “Bu yıl 31 milyar dolar olmasını öngörüyoruz. Jeotermal potansiyelimizi verimli kullanmak için Organize Tarım Bölgeleri’ne (OTB) yönelik çalışmalarımıza hız veriyoruz. Aydın ve Denizli’deki OTB’lerde üretime başladık. Balıkesir Gönen’de bırakın Avrupa’yı, dünyanın en büyük Organize Tarım Bölgesini kuruyoruz” dedi.

 “Planlı üretim çok önemli. Her yıl farklı bir ürün üretimi ile bu iş olmaz. Bugünü değil yarını da düşünmeliyiz” diyen Yumaklı, “Örtüaltı tarımda planlama yapmamız gerekiyor. Örtüaltı üretimi için alt yapıyı optimum şekilde kullanmış olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

21 Oca 2024 - 15:52 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi