Umut'lu dönüş!

Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'daki görevinden ayrıldı. 10 yıldır NASA'da çalışan Yıldız, 21 yıl sonra Türkiye'ye dönüyor. Yıldız “Ülkemde uzay ve bilim konularında yapacak çok şey var” dedi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Umut'lu dönüş!
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’nin uzay yolculuğu bambaşka bir boyuta geçiyor. Alper Gezeravcı’nın uzaya çıkmasından sonra ABD’den bir güzel haber daha geldi. Konusunda uzman isimlerden biri 21 yıllık aradan sonra ülkeye dönmeye karar verdiğini açıkladı.
Astrofizikçi Umut Yıldız, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, NASA'daki görevinden ayrıldığını duyurdu.
Paylaşımında "Bir gün NASA’dan ayrılma tweeti atacağımı düşünmezdim, işte o gün bugünmüş" diyen Yıldız, "Kendimi neredeyse doğma büyüme uzay sevdalısı bir insan olarak görürüm ve aklım fikrim hep bir karış uzayda olmuştur. Yıllarca uzay için bir şeyler yapmaya çalıştım, birçok projede yer aldım. Bunun da son 10 yılı NASA/JPL'de hem astrofizikçi hem derin uzay iletişimi alanlarında geçti. Bana çok katkıları olan müthiş insanlarla tanıştım, kendimi ve çevremi geliştirme fırsatı buldum." diye yazdı.

YAPACAK ÇOK İŞ VAR
Yıldız açıklamasını şu sözlerle tamamladı: ''Artık bu deneyimlerimi Türkiye’de değerlendirmek ve Türkiye’nin uzay atılımını hep beraberce yaşamak için NASA’dan ayrılıyorum. Üniversite bittikten sonra ayrıldığım ülkeme 21 yıl sonra dönmek büyük karar gibi görünse de ben aslında hiç ayrılmamıştım. Ülkemde uzay bilincini daha da artırmak için ya sürekli git-gel yaparak veya online yüzlerce e-/konferanslar vererek yüzbinlerce öğrenci ile birebir yazışma konuşma fırsatı buldum. Küçük de olsa katkım olan binlerce öğrenci motive olup bilimsel veya teknik alanlara yöneldiler. Daha da fazlasını yapmak istiyorum. Ülkemde uzay ve bilim konularında yapacak çok fazla iş var. Hep beraberce yapmak ümidiyle, yepyeni başlangıçlara…"

23 Oca 2024 - 09:53 - Teknoloji

Mahreç  Haber Merkezi